Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Белчев увлича все повече българи в активни спортни състезания

Сдружение Ruse GO
Снимка: Ruse GO

Организаторът на спортни състезания и създател на онлайн платформа за спортна активност Иван Белчев продължава да приобщава все повече хора към активни физически дейности.

„2020 година беше една изключителна година откъм предизвикателства. Първоначално имахме един план, но се случиха много повече неща от предвиденото, колкото и странно да звучи. През март месец всички бяхме наплашени от предстоящия спортен сезон и затова разработихме платформа, която да дава възможност за онлайн тренировки. Първите два месеца от пандемията преминаха в онлайн тренировки, онлайн спорт, но за радост през май нещата се подобриха и през лятото на 2020 успяхме да осъществим нашата идея - 100 дни спорт в Русе, като всеки ден имахме спортни инициативи предимно в парка на Русе с над 30 вида спорт, като по този начин обединихме не само нашите доброволци от Ruse GO, но и други спортни клубове и структури да покажат, да дадат отворен час, за да може русенци да пробват различни видове спорт“, каза за БНР Иван Белчев, създател на Сдружение Ruse GO.

Организират се и много каузи като доброволно почистване, засаждане на дървета.

Природен парк „Русенски  Лом“        Снимка: Ruse GO

Иван Белчев изпълнява онлайн проект за популяризиране на историите на успели българи.

„Идеята е да се намират хора, предимно в чужбина, които има какво да разкажат. Имат история, която заслужава да бъде чута. Преди 6 години бяха много малко тези примери от чужбина, а българите имаме нужда от вдъхновение със съвременните герои, не отричаме нашата история, ние там сме горди, но искам чрез нашия проект да покажем на българите, че има от какво да се гордеем дори и в съвремието ни. Проектът продължава. Имаме стотици интервюта с хора и в чужбина, и в България. Издадохме книга с вдъхновяващи истории на успели българи, която все още може да се намери“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Белчев, който е живял 10 години в Мюнхен, Германия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40