Един от най-известните експерти по ваксини в света Пиер Моргон избра да комбинира два вида ваксини срещу коронавирус, за да се предпази от опасната инфекция. Така той получава първата доза от препарата на Оксфорд/Астра Зенека във Франция, а втората доза за пълна имунизация - в Швейцария, където му поставят "Модерна". Периодът между двете инжекции е осем седмици.
Моргон, който има 30-годишен стаж в различни фармацевтични компании и е старши вицепрезидент на една от китайските компании, които работят по ваксина срещу коронавирус.
„Избрах да използвам смесването на две ваксини, което се нарича „смеси и съчетай“, първо за да „заредя“ имунната система с една технология, а след това да я стимулирам с друга технология. Разбира се, и двете трябва да целят един и същи патоген. Това е подход, който вече съществува. Например – при ваксините за полиомиелит и други заболявания. Науката за ваксините вече ни е дала знанието, че този подход работи добре. На първо място – обикновено той дава по-силен имунен отговор и на второ – често срещано е след такъв подход, имунитетът да е по-траен“, поясни в „Хоризонт до обед“ експертът.
„В момента има няколко клинични проучвания, които се правят върху този подход. Освен това има наблюдения от реалния живот в държави, които започнаха имунизация с ваксината Астра Зенека, но заради тревогите около кръвните съсиреци много хора се разубедиха за безопасността на този медикамент. Тогава държавите разрешиха ваксинационната схема да приключи с ваксина на друга компания. Струва ми се, че в Испания и Германия бе избран именно този подход“, посочи още Моргон.
На въпроса защо избира смесване на векторна и РНК ваксина и това ли е правилната последователност Пиер Моргон уточни:
„Все още няма доказателство дали е по-добре да се започне с векторна или с РНК ваксина. В момента има няколко проучвания, които се правят. Ако прочетете вече наличните протоколи, ще видите, че в мнозинството от тях се препоръчва именно да се започне ваксинацията с векторна ваксина и да се завърши с РНК технологията или с рекомбинантен протеин.
На въпроса ако след половин или една година ни трябва трета доза ваксина, какво да изберем, според ваксинационната схема, през която сме, преминали Пиер Моргон заяви:
„Това е много труден въпрос, защото, както знаете, в момента представянето на ваксините е във фаза три на клиничните проучвания. Трябва да изчакаме резултатите, за да направим заключение. От опита, който имаме с други патогени, знаем, че наличните ваксини би трябвало да защитават около година. За хората, които са получили различни ваксини, може да се очаква малко по-дълъг имунитет.
По думите на експерта добрата ваксина е тази, която е поставена в ръката ви. Другите просто не ви защитават.
„Първото и най-важно е да имате ваксина. След това, ако имате възможност за избор на ваксинационна схема и държавата го позволява, приемете различна ваксина за втората доза, ако това ще ви накара да се чувствате по-сигурни. Най-важното е да се ваксинирате. Съвсем нормално е хората да се страхуват от неизвестното, въпреки че „неизвестното“ сега не е чак толкова неизвестно, колкото беше в началото на разработването и пускането в употреба на ваксините“. Той допълни:
"Аз имам добро здраве. Нямам сърдечни или респираторни проблеми, нито наднормено тегло. Спортувам регулярно и мога да кажа, че наистина съм в добро здраве за възрастта си. Това, което е по-важно, познавам добре имунния отговор на организма си, тъй като през живота си съм употребявал много ваксини. Причината е, че аз пътувам много и понякога, за да се посети определено място, трябва да се поставят ваксини. Дори ежегодно си слагам противогрипна ваксина, така че съвсем спокойно мога да твърдя, че съм се подлагал многократно на ваксини и никога не съм имал сериозни странични ефекти.
Но при хората с диабет и високо кръвно налягане - те са в рисковата група. Това вече е ясно, тъй като при тях са налице толкова рискови фактори и доказателство за това е профилът на хората, които развиха тежки последици от коронавируса или починаха в следствие на инфекцията. Разбира се, има и изключения, но мнозинството са хора с крехко здраве и хронични медицински проблеми. Първото нещо, което искам да кажа, е, че за тези хора е от жизнена важност да се ваксинират, защото са по-уязвими при среща с инфекцията. Второто нещо е, че те трябва да обсъдят всичко това със своя лекар. Той е човекът, който познава добре здравословното им състояние и има квалификацията да им препоръча най-добрия подход за ваксиниране“, заяви още Моргон.
На въпрос трябва ли децата да се ваксинират срещу коронавирус и подходящи ли са за тях ваксините, които вече са налични експертът поясни:
„Има ваксини за деца и за възрастни. Например – при ваксината срещу дифтерия и тетанус, тя се поставя на децата, но след това се подновява, когато човек е възрастен. При ваксинацията на възрастните обаче дозата е по-малка – същата ваксина, но в по-малко количество. Понякога дозата за възрастни хора за задължителните ваксини е по-малка, защото тя само подсилва имунитета, който вече е придобит от ваксините, направени им като деца. Противогрипната ваксина е еднаква за всички.
Съществуващите ваксини за възрастни срещу коронавирус създават имунитет и са безопасни за здравето. Това, което знаем за тях, е, че са подходящи за тийнейджъри и подрастващи".
Още по темата в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..