"Проблемът е като с всички незаконни сметища. Изведнъж там, където се изсипе един камион боклук, след него идва втори, трети, четвърти, пети и не може да му се хване края", каза за БНР Кирил Илиев, кмет на врачанското село Бели извор.
Незаконното сметище превзема землището на селото в близост до международния път Е79.
"Преди 7-8 години може би там имаше изоставена кариера, където са копаели камъни, една огромна дупка и отвориха да запълват тази дупка със строителни материали заради водния цикъл в града. Когато приключи водният цикъл се оказа, че не само от тези боклуци, започнаха хората да си изхвърлят от мазета, тавани, фотьойли, диванчета, бидони, стари дрехи, гуми, стъкла, цели фирми, които сменят стъкла във Враца си изхвърлят там", допълни Илиев.
Той съобщи, че преди време е сезирал екоинспекцията, направено е предписание на община Враца и е почистено незаконното сметище.
"Но, когато това не се охранява започва да се пълни отново като сметище. Моето искане беше да се сложи някакъв ред, да се сложи охрана, човек, който да пропуска само строителни отпадъци, за съжаление това досега не стана и сега в момента сметището е нерегламентирано".
За нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в района от инспектората към Община Враца са наложени десетки актове. От местната управа припомниха, че по пътя към сметището е била поставена бариера, но това не е спряло нарушителите. Те са започнали да изхвърлят боклуците си преди ограничението. Сега се организира видеонаблюдение на района. От Общината напомниха, че имат сключени договори с фирми за събиране на различен вид битови отпадъци и дори някои от тях се приемат срещу заплащане. Местната управа има намерение да запази терена край Бели извор като депо за строителни отпадъци с цел да бъде възстановено напълно.
"Според мен сметището трябва да се закрие на 100 процента, защото не е възможно там да се събират само строителни отпадъци. Самите ние, хората, които изхвърляме боклуците трябва да ви кажа, че не сме достатъчно възпитани и дисциплинарни да пазим природата. В Лиляче има регламентирано сметище, узаконено сметище, отиваш, закарваш боклука, плащаш си за строителни отпадъци, обаче там не можеш, ако в камиона има един лист хартия или найлоново шише от минерална вода, те ти връщат целия камион, не можеш така безконтролно тук това искам да стане, за да можем ние да спазваме някакъв ред в извозването на отпадъците", подчерта кметът.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..