Сградата на хотела е била обявена за паметник на културата, но ако днес преминете по улица „Княжеска“ в града, няма да я видите.
Преди век и половина гранд хотелът „Ислях хане“ започва да посреща гости от страната и чужбина, сред които търговци, политици, дипломати и кралски особи. В залите му елитът на града и държавата се събира за балове, вечеринки, театрални сценки, за романтично рандеву или бизнес среща.
В хрониките се пазят спомените за гости като Иван Вазов, проф. Иван Шишманов, Херник Сенкевич, сър Хенри Ървинг и много други.
Комфортът и превъзходната гледка на „Ислях хане“ към Дунава са отбелязани във всички справочници и бележки на пътешествениците от онова време. Неговата сладкарница е родното място на тортата „Гараш“.
С победата на народната власт през 1944 г. сградата е изоставена и времето безпощадно я разрушава. Довършват я багерите по времето на кмета Димитър Калчев, но пък остава решението на Общинския съвет тя да бъде възстановена в предишния й вид.
Тъй като повече от 25 години това не се случва, съседите на терена имат идея за временна смяна на предназначението. Това са актьорите от Кукления театър, които от десетилетия обитават двореца на княз Александър Първи Батенберг.
„Още когато станах директор преди 11 години, ме грабна това местенце, което в момента е буренясало и е развъдник на змии и всевъзможни твари. Изглежда безобразно. Дойде моментът, в който се осмелихме да го поискаме това място, за да можем да обособим средище за малгуганите – средище на радост е забавление“, разказва пред БНР директорката на Кукления театър Теменуга Хараланова.
Предстои среща с главния архитект на общината. Първо трябва да се случи разчистването на този терен, уточнява Хараланова.
„Оказа се, че отдолу все още са мазетата на „Ислях хане“.
Директорката на театъра смята, че обществеността ще подкрепи идеята за откритата сцена. Вече има запитвания за включване на доброволци.
„Стената отстрани към Кукления театър ще бъде изрисуван в 3D графити. Ще бъде много красиво, много приказно.“
Преди да започне работа по облагородяването на терена, ще трябва Министерството на културата да даде разрешение да се работи по мястото, което в регистрите е паметник на културата, без да има паметник.
Ако някога се появи инвеститор, който да възстанови сградата на гранд хотел „Ислях хане", куклениците просто ще премахнат временната си сцена и столчета за работилниците.
Кой ще спечели - паметта на Русе или децата - чуйте в звуковия файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..