Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драгомир Цанев: Липсва система за мониторинг и контрол на изпълнението по Националната програма за енергийна ефективност

Снимка: Ани Петрова

Добрите намерения на Националната програма за енергийна ефективност се оказват провалени от изпълнители, които дори в гаранционния срок не отстраняват дефектите. Такъв случай има в жилищен блок, в който живеят повече от 90 семейства в Русе.

Вече четири месеца дъждът навън спира, но водата продължава да тече в апартаментите на хората от блок "Елба" в Русе. 15-етажният блок е саниран по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради и това е струвало милион и 200 хиляди лева. За проблема сигнализира пред БНР Стилиана Цонева, която живее на последния етаж - най-пострадал от течовете.

„Като се качихме горе на покрива видяхме, че това, което трябва да е ремонтирано не е направено. След дъждовете започна да тече в апартаментите.“

Заедно със собствениците на апартаменти и домоуправителя се качваме на покрива на блока, за да видим как е изпълнена изолацията. Изолацията уж е направена, но вместо тази вата да се положи в подпокривното пространство, майсторите са въвели нова методика и са направили от покрива на блока повърхност, по-мека от персийски килим, която като сюнгер попива водата и след това я пропуска надолу към апартаментите. Сигналите от живущите в 15-етажния блок до фирмата изпълнител и общината са изпращани от професионалния домоуправител Цветелин Цонев.

„Сградата е санирана по Националната програма с договор от 2017 година между община Русе и фирмата изпълнител. 2019 е въдена в експлоатация. От тогава имаме и сигнали за течове. Сега жалбата е до кмета на общината за възстановяване на покрива в гаранционния срок“, каза в „Хоризонт до обед“ Цонев.

Тъй като договорът за саниране е подписан между фирмата и общината, заместник -кметът по строителството Магдалина Илиева обясни в "Хоризонт до обед", че и от тяхна страна вече са изпратени писма, с които напомнят на строителите, че трябва да отстранят дефектите от работата си. Всъщност по-интересният въпрос е кой прие обекта и дали членовете на приемателната комисия изобщо са стъпили на покрива, който, както вече казах, е по-мек от персийски килим и не върши основното - да пази апартаментите от дъжд и сняг.

„Тези случаи компроментират програмата, макар че са изолирани“ коментар на Драгомир Цанев от изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

„На всеки етап от инвестиционния процес съществуват възможности за компромиси. Едва ли това нещо можеше да се случи, ако имаше авторски надзор над изпълнението на проекта, правоспособен проектант не би си позволил такова нещо.

Защото тук в конкретния случай от Русе, всички характеристики на изолацията са тотално компроментирани. Също и липсата на контрол и съответно наказания, допуснати са сериозни грешки, които при една работеща система за мониторинг и контрол на изпълнението не би могло да се случат“, заяви още Цанев.

Още по темата в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28

Тен Хаг остава начело на Манчестър Юнайтед

Ерик тен Хаг ще остане мениджър на Манчестър Юнайтед след прегледа на представянето на клуба за сезона, съобщават британските медии. Според Би Би Си Юнайтед е разговарял с холандеца за удължаване на договора му на „Олд Трафорд“. Слабата втора кампания за Тен Хаг завърши с висока оценка, тъй като той..

публикувано на 12.06.24 в 07:40
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00