Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търси се име за първия ни военен научно-изследователски кораб

Проф. Христо Пимпирев: С този кораб България ще бъде на научната морска карта на света

Българската база на остров Ливингстън
Снимка: Facebook /Bulgarian Antarctic Institute

Стотици са кандидатите за кръстници на научноизследователския кораб, който ще плава до Антарктида - eдин от малкото наши кораби в световните води, чието име ще представлява страната ни навсякъде. Това ще е първият военен научно-изследователски кораб, който ще премине през Гибралтарския пролив, ще плава в Световния океан и ще стигне до ледената Антарктида.

"Това досега не се е случвало въобще в историята на България, така че името ще се произнася от цял свят. Във всички пристанища, където той ще акостира. Този кораб е на България, на всички българи", каза пред БНР председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев.

Христо Пимпирев   Снимка: Кирчо Стоичков

"До 10- тина дни ще можем да сложим българския флаг върху кораба, който е със руски собственик. Корабът ще бъде управляван от консорциум между Висшето военноморско училище, Софийския университет и Българския антарктически институт.  Той е произведен в Норвегия през 1984 г., но е минал през основен ремонт преди 7 години.

Основната му цел е научноизследователската работа в световния океан в Черно море, разбира се, но и във водите на Антарктида, и да оказва съдействие и логистична подкрепа на българската антарктическа експедиция", обясни още проф. Пимпирев

Снимка: Теодосий Спасов

"Ние имаме желанието този кораб още следващата година да достигне до Българската полярна база "Свети Климент Охридски" на остров Ливингстън. Там са най-суровите води на земята. Така ще покажем на света, че освен, че сме научна нация, която може да прави наука на Световния океан, но и че сме морска нация", подчерта проф. Христо Пимпирев.

"Затова е и конкурсът, за да може името да бъде избрано от повече хора. Защото корабът е на цяла България. С този кораб България ще бъде на научната морска карта на света", поясни в "Хоризонт до обед" ученият.

Детайли по темата в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01