Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северно сияние à la Крапец

„Изотопия” предизвика астрофотографа Михаил Минков да разкрие бурната красота на Дивия ни север

Снимка: Михаил Минков

Михаил Минков е астрофотограф и графичен дизайнер. Преди близо година, отново през юли, в „Изотопия” той разкри загадките на нощното небе и тънкостите на астрофотографията. Обясни още и какво е светлинното замърсяване – една от съвременните „болести” на урбанизираните зони.

Автономията за слушане отправи предизвикателство към Михаил и го покани да заснеме не посрещането на Джулай, а изпращането му. Той прие хвърлената ръкавица и пропътува стотици километри, за да снима последните мигове от емблематичния първи юли и нощното раждане на новия втори ден от месеца.


Времето му бе ограничено, а територията за действие – околностите на село Крапец и дивите северни плажове почти до границата ни с Румъния. Като добавим и атаките от комари – мисията изглеждаше доста сложна, но не и невъзможна. „Ще измислим нещо, мисля, че ще станат интересни неща”, уверен бе Мишо преди началото на предизвикателството.


Въпреки че е майстор на астрофотографията и умее да разкрие само в кадър необятната красота на Млечния път, в тази задача той нямаше как да ни покаже звездите, защото времето не го позволи. Насред мъгла и изключително натрапчива влага, идваща към брега от морето, Мишо се впусна в изотопското среднощно приключение, за да разкрие български северни сияния от друго измерение.

Как се изпраща Джулай Морнинг? Визуалният отговор на Михаил Минков е умножен до безкрайност по осем.


„Струваше си!”, споделя Мишо на финала. Предизвикателството го вади от рутината на ежедневието, която за него – като семеен човек с две малки деца, всъщност е сладка и пълна с емоции. А когато се отдаде на хобито, което го отвежда към нови места и преоткриването на стари любими, осъзнава колко могат да му липсват всекидневният ритъм и хората, които го задават.


Михаил опитва всеки месец да снима нови локации и така да поддържа удоволствието от астрофотографията. Дава ни за пример Широка поляна като място с чисто небе. „Много е тъмно, много е красиво, една от фаворитните ми дестинации в момента”.

Признава обаче, че Черноморският север му е любим: „Като пристигнах днес във Варна и тръгнах към Крапец, имах усещане на лека възбуда и удоволствие, предвкусваш миризмата на море и тези цъфнали лавандули, просто е уникално”. Жал му е за слушателите, които не могат да помиришат северните аромати.


„Благодарение на камерата, която ползвам, и на сензора, тъй като е много светлочувствителен, разкриваш нещо, което човек не може да види. Това е нещо, което не спира да ме мотивира да правя това, което правя. Много пъти си казвам: „За какво?”. Ставам посред нощите, не съм доспал така или иначе с две деца. И когато отида да натисна копчето, чакам 20 секунди, за да се появи кадърът, и видя цветовете, които по принцип с очите си не можем да видим, това е страхотна изненада. Да разкриеш нещо, което го има, но хората не могат да го видят – много е приятно!”.


„За съжаление няма звезди, има доста облаци, но беше интересно, абстрактни форми, бурята определено идва!”, казва Мишо непосредствено след фотофиниша на изотопската му мисия. Той е доволен от работата си, макар че отразява тъжно и мрачно изпращане на Джулай. Все пак обича екстремното време, а резултатът от тази обич – както можете да се убедите и сами – е повече от впечатляващ.


Как в ефир прозвуча хвърлената ръкавица към Михаил Минков чуйте в звуковия файл.

Снимки: Михаил Минков, специално за „Изотопия” по „Хоризонт”

Още негови произведения: https://www.fineartshot.com/, https://www.facebook.com/fineartshot/


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28