Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени, мечти и надежди - Варна е Джулай

Джулай във Варна
Снимка: Иван Нотев
Слънцето, морето и музиката винаги са били символ на свободата. Но всяка година точно на 1 юли сутринта тяхната енергия е по-силна от всякога.

Джулай морнинг е една от най-обичаните традиции у нас, а смисълът на този ден привлича всякакви хора. Млади, стари, хипари, рокери, любители на дивата природа или модерни градски хора – свободата е за всички.

В „Изотопия“ посрещнахме първите юлски лъчи на слънцето в любимата ни Варна. Е, случи се малко по-късно от очакваното предвид облаците, надвиснали над хоризонта, но все пак слънце имаше. Имаше и смях, веселие и споделеност.



Кого открихме там?

Попадаме на двойка, която се беше отделила от останалите, търсейки интимността на собствения си джулайски момент. Мъжът е облечен с тениска на Iron Maiden и по всичко личи, че е от бунтарите. Вярва, че значението на празника е далеч от схващанията на по-новите поколения.

Младите не могат да схванат символиката. За тях (значението - бел. ред.) е просто да дойдат да посрещнат изгрева, да изпият някоя друга бира, да изпушат някоя друга цигара.“



Въпреки че са в разгара на изпитна сесия, група студенти също са намерили време, за да усетят топлината на първото юлско слънце и да се насладят на момента, преди да е дошло време за поредния изпит. Не се усещат като съвременни хипари, определят се по-скоро като „изтормозени студенти“.

„Най-често се събираме с приятели, на плажа, хапваме, пийваме. Просто е нещо различно от ежедневието, нещо, което се случва веднъж в годината. Тази година е малко по-различно заради изпитите, които имаме.“

Връщаме към спомените и възрастна двойка. Баба и дядо предават традицията на своята малка внучка.

Бяхме млади, музика, танци, веселие – беше чудесно. Бунтари бяхме. Той беше много буен (посочва дядото - бел. ред.). Носеше суинг, даже го бяха затворили да чука камъчета малко.“



И понеже слънцето се появи не съвсем на хоризонта, а малко по-високо и по-късно над облаците, нямаше как да не попитаме как се посреща Джулай без слънце.

„Мрачно, тъжно, неприятно. Няма я тая емоция“, казва възрастната дама. А млада девойка, част от студентската компания, допълва: „Когато имаш развинтена фантазия и въображение, всичко някак си се получава от само себе си.“

Срещнахме и весела група, която посреща първата юлска сутрин от близо 50 години. Бяха много философски настроени и някак си носеха духа на истинските хипари от 70-те и 80-те години. Най-разговорлив се оказа Велико Петков, специалист по квантова и алтернативна медицина.

„Това е началото на лятото. Казват, че каквото си помисли човек през този ден, това се случва. Чакаме първия слънчев лъч. Нека си пожелаем да има мир и щастие за всички. Днес има повече хора, повече радост, повече очаквания, повече надежди.

Още за посрещането на първото юлско утро във Варна можете да чуете в специалната ни изотопска анкета в звуковия файл.

Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00