Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маестра Венеция Караманова: Колкото по-професионално се държиш с децата, толкова по-бързо израстват

Венеция Караманова
Снимка: Ани Петрова
Маестра Венеция Караманова е главен диригент на Детския хор на Българското национално радио от 2013 година. Тя съхранява и успешно продължава да развива наследената традиция от основателя на хора академик Христо Недялков.

Всичко започва от семейството. Майката на маестра Венеция Караманова е била певица в хор. Заспивала е като малка на нейните репетиции. Израснала е с хоровата музика.

Маестра Венеция Караманова и Детския хор на БНР

"Преди да науча буквите, аз вече свирех на пиано и знаех нотите. Когато се създаде Детският радиохор, аз тогава бях точно на възрастта, на която можех да кандидатствам. Много исках да се явя, но моята майка каза: "не, ти ще свириш на пиано", понеже аз имам сестра по-голяма - певица, "тя ще пее, ти свири". Ето че житейският път се случи така, че в края на краищата аз работя с деца и с песни, нещо, което много обичам".

Детският радиохор, Венеция Караманова

"Аз постъпих след конкурс при маестро Недялков през 1978 година. От тогава, без прекъсване, аз работя с децата. Не мога да кажа, че е лесно, защото за да изтеглиш тези деца, които пристигат само с таланта си и за да направиш изкуство, трябва много ти, като диригент, да изискваш от тях. Без насилие, без да ги обиждаш, а това е труд, при който те влизат в противоречие със себе си. Едно 7, 8, 9 годишно дете трябва да го накараш да харесва това, което прави, да го накараш да му е интересно да се развива. Да убедиш и родителите им, че детето има нужда да развива този талант, който носи от Господа. Защото талантът е от Господа, оттам нататък отговорността е на всеки един от нас. И така, първата година обикновено се учим да се обичаме. Да се обичаме, опознаваме се, свикваме на реда, който е, а по-нататък започва сериозната работа."

Маестра Венеция Караманова

Казва, че има двама учители - професор Гюлева и академик Христо Недялков.

"Невероятен човек беше маестро Недялков. Първо - внасяше страхотен респект към себе си. Такива професионални качества имаше, че аз го гледах наистина като мой втори учител. Не беше лесен характер, защото не даваше да пропуснем абсолютно нищо. От най-малката подробност като диригенти, организационна работа, всички етапи, много сме говорили, много ми е казвал за своята философия за развитието на детския глас. Предаде ми своите знания, за което съм му безкрайно благодарна. Може би тези дълги годни, над четири десетилетия вече, ми дават възможност аз да продължа това, което той беше започнал, с най-голяма благодарност към него."

Цялото интервю с маестра Венеция Караманова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10