Разнообразни и с интригуващи гледни точки, всички представени разработки предизвикаха голям интерес и беше впечатляващо колко добре беше организиран симпозиумът така, че да има и много публика. По този начин в ценен елемент се превърнаха и дискусиите във всеки един от трите дни. За това допринесе присъствието на голяма група студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София.
"Когато с Марио Хосен решихме да организираме този симпозиум, ние потърсихме едни от най-големите специалисти по избраните теми и всеки един от нашите лектори, които представят доклади, подготвиха своите специфични участия специално за тази аудитория, за точно този научен форум във Варна. Но базата им е солидна – те са водещи имена като музикални изследователи и университетски преподаватели.", заяви в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" проф. Хартмут Кронес от Виенския университет за музика и сценични изкуства - един от модераторите на симпозиума.
"Аз бях много приятно изненадан от присъствието на толкова много хора, особено на младите, които проявиха голямо любопитство към нашите лекции. Те задаваха доста интригуващи въпроси, което показва, че всъщност интересите им се простират отвъд техните лични намерения за музикално израстване. Те се опитват да разбират музиката в дълбочина.", сподели проф. Кристиан Гланц, който участва в симпозиума с два доклада.
Модератор от българска страна беше Петя Цветанова - доктор по музикознание, главен асистент в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София. За нея предизвикателството беше не само да представя гостите в трите дни, но и да бъде адекватна връзка между тях и публиката, която задаваше въпроси - в повечето случаи това бяха нейни студенти, дошли специално за симпозиума.
Някои от присъстващите студенти, както и музиканти, които участваха в камерните ансамбли, също изразиха задоволството си от организацията и провеждането на тридневния форум. Всички тях и документални записи от концертите можете да чуете в репортажа в звуковия файл.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..