Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български ученици наградени за постиженията си в космическите науки

Снимка, предоставена от НАСА, показва пейзажа около марсохода Perseverance.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Български ученици бяха наградени за отличните си постижения в областта на космическите науки в учебно-тренировъчния лагер Space Camp Turkeyс, програма по модел на NASA.

Space Camp Turkey e един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA. В Европа, Азия и Близкия Изток Space Camp Turkey e единственият, функциониращ учебно-тренировъчен лагер, намиращ се в град Измир, Турция.

"Програмата Space Camp Turkey е едно от първите неща, които центърът за творческо обучение прави още от създаването си преди 13 години. През цялото това време ние сме партньор на този космически учебно-тренировъчен лагер в Турция, той е на 21 години. Създаден е по модела на космическия лагер на NASA в САЩ, където се изпращат ученици, които минават през едноседмична програма, подобна на тренировъчните програми на астронавтите в NASA. Ние вече сме изпратили над 1000 български деца в лагера в Турция, който в момента е единственият действащ такъв космически ученически лагер извън щатите", каза за БНР Мирослава Димитрова, координатор на програмата Space Camp Turkey в Центъра за творческо обучение.

Центърът за творческо обучение, създаден по програмата Space Camp Turkey внедрява технологии в българското образование.

"Ние сме партньор на Google за образованието и внедряваме облачните услуги на Google в учебна среда, но не само това - ние водим обучения за учители, които да ги подготвят да използват тези технологии и внедряваме устройствата на Chromebook, които са може би най-удобните за учене, тъй како са леки, преносими, функционални, много удароустойчиви и са много добро средство за учене в екип", допълни в предаването "Преди всички" Димитрова.

Тя коментира и лингвистичния спор за употребата на думите астронавт и космонавт:

"В лагера в Турция техните треньори правят разлика между астронавти, които са американските учени и изследователи, които са пътували в космоса и се готвят за това и космонавти, които са руските и това е много забавно, защото кара децата да слушат внимателно".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44