Има 5 приоритета в изказванията, които обаче според Проданов не са „гаранция, че ще бъдат пресечни точки за съставяне на общо правителство“.
„Боязливото и кратко заявление на ИТН остави у мен съмнението, че можем да очакваме изненада – може би вариант, който ще бъде доминиран от ИТН, в който министрите в правителството да бъдат определени еднолично от тази партия. Дано да бъда лош пророк.“
Проданов не е оптимист, че ще има правителство при всички положения. По думите му се виждат заявки за подкрепа.
Според политолога в политическите декларации в началото на парламентарната сесия се открояват необходимостта от реформа в съдебната система, състоянието на здравната система, преизчисляването на пенсиите.
Георги Проданов смята още, че в изказванията ясно се чете и задачата за разграждане на „тази почти тоталитарна система, която успя да изгради ГЕРБ в последните няколко години от своето управление“.
По думите му са били дефинирани проблемите с корупцията и формализираните и на практика узаконени отношения между бизнес и политика чрез вкарване на лобистки закони, които не са в интерес на гражданите.
В коментара си за ролята на ДПС за съставяне на следващия кабинет политологът отбеляза:
„ДПС в момента има уникалната възможност да се възползва от самослучващото се очакване, че ДПС е факторът, който реди кабинета на ИТН. Дори това да е абсолютна фикция, фактът, че се повтаря многократно няма нужда да го превръща в истина. Обстрелът към ДПС беше не само от страна на ДБ.“
„Има всички индикации, поне от вчера, а и днес, че е напълно вероятно да се стигне до такава формула, която да намери тези 121 народни представители, гласуващи за правителство. Това няма как да стане без подкрепата на БСП. Това е очевидно.“
Не би било разумно и логично гласовете, които не достигат за парламентарно мнозинство, да дойдат от ДПС или от ГЕРБ, подчерта Киряков. Според него би било голям проблем за ИТН, ако успее да намери необходимите 121 гласа, но същевременно ДПС гласува „за“ кабинета.
„Ако искат да провалят работата на този парламент и на възможния кабинет, те биха направили това. Същото биха направили и ГЕРБ.“
"Това, което чухме от изявленията на лидерите на политическите сили пред 46- то НС, дава надежда, че все пак ще имаме следващо управление , следващ кабинет“, коментира пред БНР журналистът Емилия Милчева. „Ключовата дума във всички..
Нищо няма да ни спре да се върнем обратно на площадите, откъдето идваме, при първия знак, че в тази сграда се извършва подмяна на волята на протестите и на гражданите, подчерта Мая Манолова от парламентарната група на „Изправи се БГ, ние..
" От ДПС работим за това да има правителство и България да започне да излиза от кризата ". Това заяви в слово при тържественото откриване на 46-ия парламент лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Той уточни: "Ние не очакваме и не искаме власт заради самата..
„България е в криза и най-очевидното проявление на този факт е, че от повече от година нямаме пълноценно нормално управление, нямаме управление, което се ползва с доверие, нямаме управление, което се ползва с парламентарна подкрепа и н ямаме ясна..
„От името на парламентарната група на „БСП За България“ пожелавам на всички едни стабилен парламент и разумни решения в интерес на хората “, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова при откриването на 46-ото Народно събрание. Нинова посочи, че..
„В следващите 14-15 дни, ако предварително заявените декларации за промяна на държавата, а не за желание за постове, са верни, би трябвало да има правителство, което да продължи работата, която започна служебният кабинет . Това е посоката според нас,..
Цялото интервю с Ирена Тодорова слушайте в звуковия файл.
Има условия за постигане на съгласие, но различен въпрос е дали сценариите на отделните политически формации предвиждат това , подчерта Антоний Гълъбов. Отсъствието на диалог от периода преди конструирането на НС според него е обезпокоително и..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са..
У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..