Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Брегов: Тръгва тежка отбранителна линия в защита на главния прокурор

Ще се отърват от специализирания съд и прокуратура и ще кажат - това е на този етап съдебната реформа, прогнозира той

Иван Брегов
Снимка: БГНЕС

„Тръгва една много тежка отбранителна линия за хипер защита на главния прокурор. Ангажиран е целият ресурс, който е отбранителната линия на главния прокурор, а обществото ни все пак издържа тази съдебна власт и този главен прокурор и е необходимо да знаем какво вършат в крайна сметка.“ Това мнение изрази пред БНР Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика.

Той е на мнение, че като общество следва да подкрепяме тези прокурори, които, ако намерят някаква смелост, биха упражнили професионалните си задължения да разследват главния прокурор.

„Ако има достатъчно данни, те са длъжни да разследват деянията на който и да било, включително главния прокурор.“

Брегов е песимист:

„Начинът, по който ще се развие кариерната съдба на този редови прокурор, при когото ще отиде преписката за Гешев, е изцяло подчинен на самия Иван Гешев и на прокурорската колегия, зависима от Иван Гешев. Оттук нататък дали създаваме институционални предпоставки този редови прокурор да бъде спокоен за професионалното си бъдеще и да има някаква сигурност относно своя професионален статус, имам съмнение, че е така.“

„Когато се обявява нещо по отношение на държавния глава, това необходимо внимание е задължение на главния прокурор, защото имаме твърде уязвимо лице, което се ползва с имунитет. И когато редовият прокурор не знае това, е важно да се проследи къде се прекъсва веригата – кой е бил длъжен да му упомене това негово задължение, кой не си е свършил тази работа, да видим къде се прекъсва веригата на отговорност. Ако тя стига до най-високо ниво, нека го разберем от едно разследване“, коментира Иван Брегов в предаването „Преди всички“.

За пореден път мнозинството във Висшия съдебен съвет отказа да изпълни законовите си правомощия, подчерта Иван Брегов след дискусията във ВСС миналата седмица по поисканото отстраняване на главния прокурор. Според него акцент трябва да бъдат и редовите членове на ВСС „и как може да им бъде потърсена отговорност“. Брегов уточни, че процедурата за отзоваване е сравнително трудна и „едва ли би могло да се случи“.

„Огледалната процедура стои за избраните от Народното събрание. Ако сега се заявява някаква нова опозиция, която има тежки претенции да бъде такава, може да потърси отговорност на избраните от нея представители в Съвета и да се опита поне да инициира някакво изслушване“, смята Брегов.

Той не вижда реални действия от страна на мнозинството, на ИТН, „да се вълнуват пряко от главния прокурор“ и смята, че исканията на ДБ и ИБГНИ може да не бъдат широко застъпени сред останалите парламентарни групи.

Брегов прогнозира, че „ще се отърват от специализирания съд и прокуратура и ще кажат - това е на този етап съдебната реформа, за повече си излъчете мнозинство“.

Единственото мнозинство, което може да се събере, е около Закона за съдебната власт, смята Иван Брегов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49