Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гад, гнус и каракурт... В потентния и потаен свят на насекомите

Снимка: www.pixabay.com

„Гад“ и „гнус“ – така често се определят насекомите от хората, особено когато им създават сериозни проблеми. За доц. Николай Симов, ентомолог в Националния природонаучен музей при БАН, именно „гад“ и „гнус“ откриват цял нов невероятен свят, късче от който той сподели със слушателите на „Изотопия“.

„Независимо от езика, в по-северните страни комароподобните насекоми се наричат „гнус“, защото наистина са много неприятни“, с усмивка коментира доц. Симов, който уверява, че е „много добър приятел на дървениците“, въпреки че неведнъж са му пускали кръв.

Дървениците – една наистина травматична любов


Каквото и да си мислите за дървениците, те са много грижовни родители (както повечето насекоми), категоричен е ентомологът. Например при водните дървеници женската снася яйцата върху гърба на мъжкия и той ги носи.

При различните дървеници оплождането може да е доста травматичен за женската акт. Мъжкият може да пробива тялото ѝ на различни места по няколко пъти на ден. „За да гарантира, че е единствен, мъжкият има различни подходи. Например, както и при божите кравички, се закачат заедно и известно време си ходят закачени“, обяснява доц. Симов, според когото насекомите като цяло са много потентни.

Черната вдовица и нейният овчи враг 


Паяците от вида на черната вдовица в България са доста редки, а по-популярни са с името „каракурт” („черен вълк”). „Дори едрите животни не са толкова устойчиви на отровата на този паяк, откъдето идва и названието. Човекът може да издържи, особено ако си помогне сам. Отровата е термолабилна. В миналото, когато паякът не е бил толкова рядък по нашите земи, начинът е бил да докоснеш клечка кибрит до мястото на ухапването. Така човек може да си спести два-три дни много тежко неразположение“. Често конете стават жертви на отровата на паяка. „Колегите на запад от Ниш направиха експеримент, при който заек е ухапан от черна вдовица, а те постепенно му режат части от тялото. Според мен животното умира от шок, а не от отровата“, коментира Симов. Той припомня думите на известния зоолог Пенчо Дренски, че най-устойчивото животно на този паяк е овцата, която разравя гнездата му и понякога може би го изяжда.

За мъжките и женските комари с обич (и репелент)


Комарите имат най-бързите мускули. Дори и да им скъсите крилата, те могат да постигнат 600 съкращения в секунда, казва доц. Николай Симов. По думите му цикадите се опитват да гонят тези „еволюционни супергерои“, защото също са много бързи. Цикадите са безопасни за хората, но звукът им е дразнещ, допълва експертът. На въпрос дали е вярно твърдението, че само женските комари ни хапят, Симов отговаря: „Женските двукрили обичат кръв, но ако сте растение, и мъжките може да хапнат от вашия нектар“.

Ентомологът е категоричен, че ако нямаше комари, в света вероятно щяха да изчезнат и други видове – птици, прилепи и риби, които разчитат на ларвите на комарите за храна.

Симпатичните кърлежи


Когато хората кажат „кърлежи“, си мислят за част от акарите, които са гигантски на фона на останалите, коментира още специалистът по насекоми. „Това, което сме свикнали, да ни се впиват и да ни пренасят болести като междинен гостоприемник, е малка част от живота им“, оправдава ги доц. Симов, според когото кърлежите са „много симпатични“. За него има далеч по-неприятни видове акари. Например такива, които живеят в носните кухини на бозайниците, в слузните канали или под кожата.

Как мухите опрашват растения, защо калинките не са плажни нашественици, какви странни любовни ритуали имат някои насекоми и могат ли да задминат сексуалните фантазии дори на хората?

Можете да научите много за наглед досадните гадинки, които ни тормозят, като си пуснете цялото интервю в звуковия файл.

Снимки: https://pixabay.com/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19