Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасителите предупреждават: Не влизайте в морето в неохраняема зона

Снимка: Сияна Спиридонова

Необичайно спокойно за месец август е морето тази година. По Южното Черноморие опасното мъртво вълнение това лято се появи в края на юли, но после морето отново утихна. Заради подводни течения и тази година отново морските инциденти са много.

Между 25 и 35 души всяко лято стават жертва на опасното мъртво вълнение по Българското Черноморие. То се появява в края на месец юли и продължава почти през целия август. За радост на туристите тази година морето беше бурно само една седмица в края на месец юли, а в началото на август се укроти. Въпреки това, често се появяват морски течения. Спасителите на плаж „Корал“ извадиха 3 жени от неохраняема зона в края на миналата седмица. Дежурни спасители в неделния ден са били Атанас Лечев и Антон Симеонов.

"Първият случай на обяд -12.30 някъде. Влизат две млади жени, едната я повлича другата успява да излезе", каза за БНР Атанас Лечев.

Спасителите успели да извадят и други две жени, за които е имало риск да се удавят:

"Апелът, който трябва да бъде направен е, че на тези морски течения, при тези опасности, би трябвало да се спазват инструкциите. Неуверени хора, които не могат да плуват не трябва да влизат в неохраняема зона". 

Какви опасности крие морето и защо при мъртво вълнение, влизането във водата е забранено обясняват бургазлии и туристи:

"На определени метри без да усетите се получава нещо като яма и ви въвлича водата".

"Прави дупки, водовъртеж и можеш да се удавиш".

Двама мъже се удавиха на плажа в Обзор

При мъртво вълнение най-опасното място е брегът и точно там най-често се случват фаталните инциденти. На охраняемите плажове червеният флаг сигнализира ,че къпането в морето крие рискове. Повечето случаи на удавяне ,обаче, стават на неохраняеми плажове. Недисциплинираните туристи са най-сериозния проблем за водните спасители, каза Васил Алексиев, който е специалист по водно спасяване в Областната дирекция на БЧК - Бургас и работи на плажа в Крайморие.

"Нарушението на почиващите е да влизат навътре, въпреки забраната и предупрежденията от спасителите. Като видят вълни смятат, че това е момента, в който трябва да отидат и да скачат по вълните и отварят работа на спасителите в такива моменти, въпреки флаговата сигнализация. Имаме разправии всяка година. Не са отпаднали и сигурно няма да отпаднат такива моменти".

Спасителите настояват да спазваме инструкциите за безопасност на морето

Мъртвото вълнение е природно явление. То се образува по нашето Черноморие при източен вятър и когато ветровитото време продължи повече от един ден. Този вятър носи към брега по-голямо от обичайното количество вода. И след утихването на вятъра се появява мъртвото вълнение. Опасността идва оттам, че близо до брега се появяват подводни ями дълбоки един, два метра. Спазвайте инструкциите на водните спасители, не губете чувството си за опасност, за да се предпазите от рисковете, които крие морето.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27