Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел провеждат изследване „Зелена класна стая“

Детската болница „Сафра“
Снимка: Детската болница „Сафра“

54 на сто от населението в Израел е ваксинирано два пъти, но предимно възрастните хора. Сред младежите и децата процента на имунизирани е много нисък, а повечето от тежко болните от новия Делта вариант на Covid-19 са  млади хора. Тъй като те живеят с родителите и посещават бабите и дядовците си, е важно дали те са ваксинирани.

От образователното министерство настояват да се увеличи броя на часовете с присъствено обучение, като се съкратят до минимум учениците, подлежащи на изолация поради това, че са били в контакт с болни. От здравното министерство се опитват да узаконят ваксинирането срещу Covid-19 в училищата, като аргументът е, че така са постъпвали години наред с всички останали имунизации. От просветното министерство смятат, че по такъв начин се потъпква правото на избор у децата. И двете министерства се позовават на изследване от лекари от Шиба върху децата от 3 до 12 години, възраст за която фирмата „Пфайзер“ все още не е дала разрешение за ваксиниране.

"Нарекохме изследването си „Зелена класна стая“. Целта на програмата, която ще построим на негова база, е да намалим до минимум изолацията на децата от училище или детската градина. Даваме си сметка как локдауните се отразиха върху качеството на обучението, на формиране на социални навици и върху психичното здраве на най-малките ученици през последните две години, когато някой от класа се окаже позитивен на Covid-19. Идеята ни е да не се правят всеки път скъпо струващите серологични изследвания, за да се търсят антитела, а да се води регистър и да се знае, кои деца имат свои антитела. Те не се нуждаят дори от ваксина. Така може да се види кое дете вече е преболедувало Covid-19, макар и безсимптомно. То ще получи зелен паспорт. От вече изследваните групи се вижда, че между 20-25 на сто от децата вече са боледували безсимптомно или по някаква друга причина имат антитела. На тези серологични изследвания може да се вярва. Те са достатъчно сигурни. Децата с антитела, дори да са били в контакт с болен, ще продължат да ходят на училище", каза за БНР ръководителят на екипа д-р Моше Ашкенази, заместник-директор на детската болница „Сафра“ в медико-изследователския комплекс Шиба.

Детската болница „Сафра“               Снимка: Детската болница „Сафра“

По думите до момента са изследвани 15 хиляди деца под 12 години.

"Започнахме изследването си с деца от религиозните училища. Спряхме се на тях, защото учебната им година започна през август. И второ, защото в религиозните квартали имаше най-много заразени през зимата. Там семействата са големи, а жилищата малки, така че ако един се разболее, на практика няма как да бъде изолиран. В същото време религиозното население е начело по брой на ваксинираните".

Д-р Моше Ашкенази съобщи, че през септември ще бъдат направени същите изследвания сред децата от малцинствата, които ходят в детските градини и училищата.

"Те имат свои учебни заведения, в които се обучават на родния си език. За съжаление хората от малцинствата най-трудно се съгласяват да бъдат ваксинирани. Ще ни е интересно какъв е процента на деца с антитела именно в тази група, където защитата е само от естествен имунитет. През октомври ще продължим изследването си и сред децата на светското еврейско население. Сред тези групи, процентът на ваксинираните възрастни е висок. Семействата имат по-малко деца и повече жилищна площ, но контактите на децата, извън дома са много по-широки. Ще ни бъде много интересно да сравним тези три групи деца между 2 и 12 години. Ще създадем бъдещата стратегия, как да ги пазим, без да страда учебния процес".

Детската болница „Сафра“   Снимка: Детската болница „Сафра“

По думите му  Израел е първата страна в света, която прави такива масови серологични изследвания сред децата, за да позволи на образователната система да продължи да функционира нормално, въпреки че Covid-19 ще остане сред нас още дълги години.

"Мисля, че подобни изследвания са икономически изгодни по две причини - тези деца за които се знае, че вече са преболедували Covid-19, в една или друга негова форма, не е необходимо почти всеки ден да бъдат проверявани с бързи тестове, преди да отидат на училище. Тестовете се заплащат от бюджета. Втората причина е, че родителите на тези деца няма да е нужно да остават с тях под карантина, ако някое от децата в класа е болно и това спестява много средства на израелската икономика".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30