Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има нова голяма партия или ново могъщо синьо, прогнозира социологът

Андрей Райчев: Виждаме подем в синьо, което е ДБ и ръст при ГЕРБ

Властта се взема както може, както се ухажва момиче, а не както трябва, посочи още социологът

Андрей Райчев
Снимка: Лъчезар Цветков

"Когато има вълнение в езерото, е изключително погрешно да кажете колко е то, ще премерите нещо, няма да излъжете, но дали е било нагоре или надолу зависи от случайни фактори, затова трябва да се натрупат социологически изследвания и средното ще е вярното", коментира по по повод последните социологически изследвания коя политическа сила има най-големи шансове да се представи по-добре на следващите избори, отколкото на предишните“, посочи пред БНР социологът Андрей Райчев.

Виждаме подем в синьо - което е Демократична България и имаме запазване на партиите на статуквото – стабилизация и малко ръст на ГЕРБ и ДПС, имаме и малко ръст на БСП. За ИТН има смущения в електората им, заради това, че те не успяха да съставят правителство.

За ГЕРБ ръстът не е толкова учудващ, колкото ръстът за БСП, защото те са в по-сложна позиция, тях ги прикрепваха ту към партиите на статуквото, ту междинна позиция, причината беше, че те щяха да им трябват, сега се оказа, че не им трябват, за мен това е някаква комедия. Но пък да ги приписваш към статуквото това е абсурд, защото Корнелия Нинова се бори с Борисов много преди простестните партии", заяви в "12+4" Райчев.

"А стабилизацията на ГЕРБ, която е може би дори малък ръст, е защото за втори път не можа да се състави правителство. И сега страшно много хора се връщат при ГЕРБ, това е цената да не се направи досега правителство, това е съвсем разбираемо. 

Има и нещо странно - изглежда, че г-н Трифонов схваща своята задача по "правилен начин" да се вземе властта, както трябва – аз ще направя правителство на малцинството, вие ще ме подкрепите, но във властта е както с ухажването на едно момиче – никога не става както трябва, а както може…

Властта се взема както може, те изпуснаха това "може", прекалено наблягаха и на "трябва" – и това има цена за ИТН. Не ми се вярва да растат от тук насетне.

БСП се съвзема леко, защото Корнелия Нинова построи политика от класически бесепарски тип, тя не живее в комплекса на бивша комунистическа партия, това много се хареса на нейните членове, но пък не се хареса на населението. Но това все пак не отменя факта, че това е бившата комунистическа партия. Сега партията води класическа за БСП политика - спокойна, диалогична, конструктивна, без да се бута напред, а за запазване на определени права на народа, което даде лек ръст сега за БСП", коментира още социологът.

По думите на Андрей Райчев, ако има нов политически проект около Асен Василев и Кирил Петков, той ще е вероятно либерален проект, от рода на ДБ, двамата политици имат над 90 хиляди души подкрепящи ги във ФБ групата им като Инициативен комитет:

"Тук имаме вълна, тук имаме събитие, тези двама лидери - Василев и Петков сега нищо не говорят, но те очевидно ще направят нещо след две седмици, когато се закрие парламентът.

Те имат два избора - да направят нещо свое или да се присъденят към естественото си място - Демократична България, от това много зависи - дали ще правят още една тип Слави партия или да възстановят класическото дясно", поясни още Андрей Райчев.

"Така че ще има нова голяма партия след 15 септември или ново могъщо синьо, зависи дали Петков и Василев ще влязат в Демократична България", заяви още пред БНР Райчев.

Според Райчев президентът Румен Радев не готви партия.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59