Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около един милион израелци вече са ваксинирани трети път

Израелци чакат да се ваксинират
Снимка: Искра Декало

Около един милион израелци вече са ваксинирани трети път, след като стана ясно, че в страната е навлязла мутация на Covid-19, която силно увеличи броя на тежко болните и поставените на апаратно дишане. Все още не е проучено колко дълъг е имунитета, който дава една порция от ваксината. Ваксинираните дори се заразят, изкарват много по-леко, дори безсимптомно болестта. Серологичните тестове са много скъпи (много трудно ги изписват личните лекари). Различните възрастни хора имат различно количество антитела в организма си. По предложение на правителството хората над 60 години са поканени да си направят трета ваксина. Причината точно те да са първите, които получават трета доза е, че те бяха имунизирани пред ноември-декември миналата година и са минали повече от 6 месеца от първата им инжекция, а освен това повечето имат тежки съпътстващи заболявания.

В момента има два вида пунктове за ваксиниране. Едните са за хората от златната възраст. Те са в сгради с климатик и пейки в приемната. Има и други - за младежи между 12 и 21 години. Те обикновено се откриват в палатки в късните следобедни часове и вечер, в паркове и на площади. Около тях има дискотека. Често черпят с нещо за пиене или има и подаръци.

Един от пунктовете за ваксиниране е в културен дом в Бат Ям ( Русалка), сателитен райони на Тел Авив. Пред пункта за ваксиниране не се чака. Пристигналите са се записали предварително по телефона, а тези които добре ползват Интернет- по Интернет. Така всеки знае кога да дойде. На самото място има пейки, но на влизане рядко някой ги ползва. В залата има пет-шест медицински работника, чиито работни места са отделени със завеси. Хората ползват пейките след ваксинирането. Там изчакват четвърт час, за да са сигурни, че няма да им прилошее. Докато чакат могат да се отбият да им измерят кръвното налягане или, ако имат някакви други заболявания, да им направят кардиограма. Могат да се посъветват по всякакви медицински въпроси с доброволците - най-често пенсионирани лекари или медицински сестри и братя.

"На втория ден, когато обявиха, че трябва да се постави третата ваксина аз, жена ми, децата ми и техните половинки (които са също над 60 години), дойдохме на същия този пункт за ваксиниране. Както и сега, нямаше опашка. Нямаме никакви странични ефекти след инжекцията. Може би един ден само на някои от нас ги боля мястото където са инжектирани, но това може да е и защото са ползвали услуги на неопитни медицински работници. След това, всичко отзвуча. Много искаме живота ни да продължи свободно, без ограничения на придвижване или други форми на карантина. Затова се ваксинирах, което считаме, че е гражданска отговорност за всеки възрастен човек и се надаваме, че и останалите възрастни хора ще го направят. Само тогава ще можем да сме сигурни, че няма да ни заразят и ще можем да продължим да ходим на различните кръжоци, на гимнастика, на лекции, т. е. няма да се лишим от социални контакти, както по време на локдауните",  каза за БНР осемдесет годишният Хаим Тулик, дошъл да придружи свой приятел.

По думите му ваксинирането ще осигури спокойствие при пазаруване в магазините.

"Ще можем да изпием някакво питие в кафенетата с приятели и да бистрим политиката. Възвърнаха и културните прояви, част от които са с огромни намаления и са предназначени за възрастните хора. Само след масова имунизация ще сме сигурни, че съседа ни по стол в театъра е достатъчно защитен и най-важното не е болен (или скрито болен) и няма опасност да зарази околните. Ние, възрастните хора, не сме само най-тежко боледуващите от всякакви инфекции и е опасно, ако не сме ваксинирани. Освен болести през годините сме натрупали и много житейска мъдрост. Може би затова процента на имунизираните над 60 години в световен мащаб е най-висок. Рядко сме под въздействието на антиваксерите, които се изявяват в социалната мрежа. Един лекар нарече антиваксерите „заразени“, като най-често заразата им е политическа. Но в същото време е добре да се напарвят по-сериозни изследвания за времето на въздействие на ваксините", допълниТулик.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55