Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С два железни коня през сърцето на Европа

Мотопътешествиниците Тони Киров и Алекс Джорджийевски разказват за преживяванията си по време на едномесечния им трип из Стария континент

Антон Киров и Александър Джорджийевски

Два мотора, две раници и над 4 хиляди километра за близо месец по пътищата на Европа. Това е равносметката за колегата звукорежисьор от "Хоризонт" Антон Киров и неговия брат по машина Александър Джорджийевски.

Двамата тръгват на 21 юли от София и приключват одисеята си след малко по-малко от месец в германската столица.
Минават през Северна Македония (Охрид), Албания (Тирана), Черна гора (Подгорица), Босна и Херцеговина, Хърватия (Сплит), Словения (Любляна), Австрия и оттам към Германия, която прекосяват, за да стигнат крайната си точка - Берлин

Първоначалната идея на двамата приятели е да направят пътуването си с джипове. Докато планират изкарват курсове за мотоциклети и на по бира се ражда идеята да минат маршрута на две гуми.

Всяка форма на пътуване има своя чар, независимо дали си на две колела, или си с автомобил, казва Алекс и продължава: 
"Още по-оригиналният ни план беше да си направим ванове, с които да ни е малко по-удобно и луксозно пътешествието. В крайна сетка обаче Антон реши, че е по-рационално покупка на автомобил. Така дойде идеята с джипките. Последваха моторите и решихме, че това ще е крайното решение."

Предимствата да си яхнал железния кон

Според Алекс основният чар на пътуването с мотор е това, че усещаш абсолютно всичко в атмосферата. Визьорът ти е единствената граница между това, което виждаш и което усещаш, било то дъжд или вятър. По думите му хората са много по-благосклонни да завържат разговор с теб, защото виждат приключенец пред тях, а не просто случаен човек. 

Стягане на багаж или какво има в дисагите и раниците

Тони ни разказва за основните неща, които трябва да приготвиш преди подобни пътешествие: "Най-важното нещо е да си с пълна екипировка. Не трябва да се пести от нея. Със сигурност трябва да имаш течности, с които по време на пътя да се хидратираш. Разбира се трябва да имаш и някой друг инструмент, защото на пътя се случва всичко. Добре е да вмезете някакъв комплект за поправка на гуми, както и спрей за омасляване на веригата. Обичайното - дрехи и чифт допълнителни обувки плюс мотоботушите, с които сте тръгнали. Нещо важно: колкото и да ви е топло и неудобно - не сваляйте екипировката си, карайте с нея."

И още един съвет от Тони Киров: Ако минавате през държави, в които не се използва евро, преценете добре колко пари ще изхарчите там. Идеята е да не останете с излишна валута кеш, която да не може да използвате в останалите страни. А ако трябва да ги обмените, ще е доста трудно и неизгодно. Може просто да плащате с карта, ако имате такава възможност.

Според Алекс, при пътуване из Стария континент, дори да забравите нещо, това не е фатално: "Луксът да пътуваш в Европа е, че ако ти потрябва нещо - винаги има кой да ти помогне или откъде да го купиш. Всичко е толкова гъсто населено и тази възможност винаги съществува."

Къде са най-добрите пътища за мотори и най-културните шофьори?

Тони Киров: "Не сме имали някакви сериозни проблеми по пътя с шофирането. Може би в Албания карат малко по-така: натискат, не пускат мотористи. Като цяло нямаше някакви опасни ситуации. В Австрия и в Хърватия пазят доста мотористите, защото там доста хора карат мотори. Там са и най-културни като шофиране, най-спокойни.

Дали обаче Тони и Алекс са спокойни сега, след като са си оставили моторите в Берлин. Антон се прибра със самолет, а Алекс остана там с приятелката си, която е германка. 

"Прибирането на ход до България щеше много да оскъпи пътуването ни. В това включвам спане, бензин и храна - най-обикновените нужди", казва Тони Киров, който дори е решил да продаде машината си. Вече и има и клиент от Дания, който е проявил сериозен интерес. Алекс пък си е купил друг мотор - пистов и доста мощен.
 
Моторите си изпълниха мисията, донесоха радост и емоции на двете момчета и те гледат напред към нови приключения на две колела, яхнали нови железни коне. 

Още за предизвикателствата, премеждията и забавните моменти по пътя от София до Берлин на две колела - чуйте във звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30