Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институт в БАН изпълнява проект за съхранение на богатството на фолклора

Професор Горица Найденова от Института за изследване на изкуствата към БАН
Снимка: личен архив

Българският фолклор и богатството на учените от 30-те, 40-те и 50-те години на миналия век скоро ще станат по–достъпни за изследване от всякога. Това обещава поредният етап от проекта на Института за изследване на изкуствата към БАН. Проектът се финансира по оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и е част от по – амбициозната програма „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“.

Само си представете – преди близо 80- 100 години българските учени са се сетили, че народният фолклор, предимно предаван от уста на уста, умира. Неговите създатели са вече в края на живота си. А наследници нямало. И така: учените взели фотоапарати, записващи грамофони, кинокамери и започнали да обикалят села и паланки, за да запазят дори и за нас съвременниците, нашата, българската култура. Сега си представете: точно тези спомени останали така, както са били записани - на деформираните от времето киноленти, трошливите плочи, почти размагнитените видео- и аудиокасети. И заради развитието на технологиите - без всякакъв шанс да бъдат прехвърлени на съвременните и достъпни носители за поколенията. Точно с това се бори професор Горица Найденова от Института за изследване на изкуствата към БАН. Тя е ръководител на екипа, който се е заел да цифровизира цялото това богатство.

„В този архив има работа за един китайския народ“.

Професор Горица Найденова представи данни за дигитализираните снимки и записи - 1 300 теренни грамофонни плочи, най-ранната е от 1939 г. 4500 магнетофонни ленти със записи на музикален фолклор, аудиокасети, 120 броя видеокасети в различни формати, записвани между 1986 и средата на 90-те години на ХХ век, и над 160 000 метра 16-милиметрова кинолента, снимана между 1954-та и може би 1990-та. 

„Самото цифровизиране – там проблема е да се събере необходимата  техника. Ясно ви е, че в определен момент липсваха грамофони. После започнаха производството на нови грамофони, но магнетофони така и не започнаха да правят нови и на практика техниката, с която работим, за да се цифровизират е стара, няма как да намерим нова. С видеоносителите – цифровизирани са видеокасетите и в момента започваме цифровизирането на кинолентите. Това е голямото ни постижение с този проект, защото видеоскенер, който ни беше необходим е много скъп и нямахме друг шанс да го доставим“, каза за БНР проф. Горица Найденова.

Преди месец изследователи от италианския университет в град Падуа обявиха, че са събрали в едно видеозапис от 1918-та и аудиоизпълнение на легендарният Енрико Карузо. Създавайки буквално видеоклип на продаденото преди век и нещо в милионен тираж изпълнение на арията от операта „Палячо“ на Роджеро Леонканвало.

Дигитализирането на тези масиви поставя именно въпроса за автентичността. Познаващите историята на „Междузвездни войни“ и колко сериозно Джордж Лукас е редактирал легендарната си трилогия, знаят за какво става въпрос. Дали сваленият на компютъра файл е автентичен, ако се премахне, например, пукането на плочата, дефекта на от кинолентата или съскането на магнетофона. И доколко при подобна обработка, ще се загуби научната стойност на самия запис. Професор Горица Найденова обяснява, че има изработен алгоритъм, който решава подобни казуси.

Затова Горица Найденова от Института за изследване на изкуствата към БАН е благодарна на своите колеги. Които освен, че свалят записите на новите носители, правят и цялото описване, което да остане за научно изследване и занапред.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46