Само си представете – преди близо 80- 100 години българските учени са се сетили, че народният фолклор, предимно предаван от уста на уста, умира. Неговите създатели са вече в края на живота си. А наследници нямало. И така: учените взели фотоапарати, записващи грамофони, кинокамери и започнали да обикалят села и паланки, за да запазят дори и за нас съвременниците, нашата, българската култура. Сега си представете: точно тези спомени останали така, както са били записани - на деформираните от времето киноленти, трошливите плочи, почти размагнитените видео- и аудиокасети. И заради развитието на технологиите - без всякакъв шанс да бъдат прехвърлени на съвременните и достъпни носители за поколенията. Точно с това се бори професор Горица Найденова от Института за изследване на изкуствата към БАН. Тя е ръководител на екипа, който се е заел да цифровизира цялото това богатство.
„В този архив има работа за един китайския народ“.
Професор Горица Найденова представи данни за дигитализираните снимки и записи - 1 300 теренни грамофонни плочи, най-ранната е от 1939 г. 4500 магнетофонни ленти със записи на музикален фолклор, аудиокасети, 120 броя видеокасети в различни формати, записвани между 1986 и средата на 90-те години на ХХ век, и над 160 000 метра 16-милиметрова кинолента, снимана между 1954-та и може би 1990-та.
„Самото цифровизиране – там проблема е да се събере необходимата техника. Ясно ви е, че в определен момент липсваха грамофони. После започнаха производството на нови грамофони, но магнетофони така и не започнаха да правят нови и на практика техниката, с която работим, за да се цифровизират е стара, няма как да намерим нова. С видеоносителите – цифровизирани са видеокасетите и в момента започваме цифровизирането на кинолентите. Това е голямото ни постижение с този проект, защото видеоскенер, който ни беше необходим е много скъп и нямахме друг шанс да го доставим“, каза за БНР проф. Горица Найденова.
Преди месец изследователи от италианския университет в град Падуа обявиха, че са събрали в едно видеозапис от 1918-та и аудиоизпълнение на легендарният Енрико Карузо. Създавайки буквално видеоклип на продаденото преди век и нещо в милионен тираж изпълнение на арията от операта „Палячо“ на Роджеро Леонканвало.
Дигитализирането на тези масиви поставя именно въпроса за автентичността. Познаващите историята на „Междузвездни войни“ и колко сериозно Джордж Лукас е редактирал легендарната си трилогия, знаят за какво става въпрос. Дали сваленият на компютъра файл е автентичен, ако се премахне, например, пукането на плочата, дефекта на от кинолентата или съскането на магнетофона. И доколко при подобна обработка, ще се загуби научната стойност на самия запис. Професор Горица Найденова обяснява, че има изработен алгоритъм, който решава подобни казуси.
Затова Горица Найденова от Института за изследване на изкуствата към БАН е благодарна на своите колеги. Които освен, че свалят записите на новите носители, правят и цялото описване, което да остане за научно изследване и занапред.
Повече можете да чуете в звуковия файл.От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви..
Държавният глава коментира всички тези теми след конституционната клетва на трима нови магистрати, които влизат в обновения Конституционен съд,..