Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец около Благоевград

Това се случи, след като РИОСВ затвори депото за строителни отпадъци

Нерегламентирани сметища в Благоевград
Снимка: Кети Тренчева

Десетки нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец около Благоевград и населените места в общината.  Това стана, след като Регионалната инспекция по околна среда и води затвори депото за строителни отпадъци над село Изгрев, а Басейновата дирекция  разпореди незабавно почистване на дерето, в което се бяха свлекли земни пластове и тонове  боклук от сметището. Кметът на Благоевград Илко Стоянов  обяви действията на екоинституциите за  крайни и тенденциозни,  макар и законосъобразни, тъй като самото депо е незаконно от 2013 година. Такива са обаче над 200 строителни сметища в страната, а  само в областта са  около 20.  Градоначалникът Стоянов  обяви, че ще сезира Европейската комисия, убеден е, че  в Брюксел не подозират какви са мащабите на проблема.

Проблемът с управлението на отпадъците в Благоевград е истинска драма.  Повече от 15 години.  Преди два месеца го наследи новият кмет на общината Илко Стоянов.  И  още преди да разбере  колко  милиони са потънали в нищото и колко милиони висят  като  задължения по тази тема, екоинституциите  сложиха примка на  врата му.  В императивна заповед дадоха едномесечен срок за почистване на задръстеното с боклуци дере над село Изгрев и  затвориха депото за строителни отпадъци. В  сезона на активно строителство и в разгара на ремонтите. 

Дерето беше почистено предсрочно, но депото остана затворено.  Резултатът-  на десетки места  около пътищата, в  града и  селата  изникнаха  нерегламентирани сметища.  Опитите за диалог, намиране на временно решение  и споразумение  с ясно разписани ангажименти от страна на общината  до момента не среща разбиране, коментира за БНР кметът Стоянов:

"Те не ви дадоха време. Регионалната инспекция по околната среда колкото и да се е формализирала и да е спазила този закон създаде огромен проблем, защото в Бглагоевград в момента никнат нерегламентирани сметища, и то не едно или две, а стават 10-15. Не мисля, че съществуването на Регионална инспекция по околната среда е да създава нерегламентирани сметища".

По  думите на кмета Община Благоевград е предприела всички възможни стъпки за трайно решаване на проблема.

Заради  дискриминационното отношение към Благоевград, а и заради  националните измерения на проблема с незаконните строителни сметища кметът Илко Стоянов ще сезира Европейската комисия.

Въпросът със средствата за рекултивация настарите сметища и инвестициите за модерно управление и оползотворяване на отпадъците не беше  случаен.  Публична тайна е, че повечето общини не превеждат средствата на екоинспекциите по закона за управление на отпадъците. А това са пари, които те могат да използват точно за такива дейности.  Дълговете на община Благоевград обаче са толкова големи и от толкова години,  че  вече са прехвърлени като изискуеми от НАП- близо 13 милиона лева, натрупани от 2003 година.  Признанието направи заместник-кметът по финанси Борис  Механджийски:

"От 2011 има задължение Общините да превеждат към РОИСВ отчисления по Закона за отпадъците - член 60, 64. До 2019 година това не  е правено. През 2020 Регионалната инспекция по околната среда и водите решава да поиска парите и тъй като не могат да се платят накуп, ни дава на НАП за принудително изпълнение и в момента това, което дължим е 7 милион 238 хиляди лева".

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48