Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрите каузи в подкрепа на образованието

Снимка: БГНЕС

Приключилият проект за образователна медиация „Подкрепа за успех“ е действал в селища с уязвими групи до миналия месец. През настоящата учебна година медиаторите и социалните работници по програмата ще могат да бъдат назначени отново по преценка на училищните ръководства.

Образователните медиатори и социалните работници, назначени по „Подкрепа за успех“, са много полезни, смята Силвия Станчева от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, която има поглед над дейността им в областите Шумен, Търговище и Разград.

В по-малките населени места семействата са изправени пред по-големи финансови затруднения, припомня тя.

Подкрепа имат както финансова, така и морална.“

В столичния храм “Рождество Христово” приключва кампания в помощ на семейства от Северозапада, които се затрудняват да изпратят децата си на училище.

Първоначално поставената цел е била 100 комплекта ранички с всичко необходимо за училище на по-малките ученици от първи до четвърти клас. Опаковани са 80 комплекта. Събрани са и помагала, които ще отидат при по-големите деца.

„Пътуват към нас още доставки. Ще продължим кампанията до 23-ти“, посочи пред БНР Велина Тонева, представител на енорията към църквата.

„Колкото повече, толкова по-добре. Там има нужда, там е като жадна земя. Каквото и да занесем, каквото и да подарим на тези деца, то ще влезе в употреба“, коментира тя в предаването „Преди всички“.

До следващия четвъртък всеки желаещ може да дари - или на място в храма в столичния квартал „Младост“, или да изпрати учебните пособия.

„И не е задължително някой да изпрати целия, пълен комплект. Ние се радваме дори да получим дори 1-2 тетрадки, химикалка, боички. Окомплектоваме всичко и стига до там, където трябва. Кой с колкото може, нека да помогне“, апелира Велина Тонева.

Кампанията е насочена изцяло към ученическите пособия. Инициативата идва от деца в неделното училище, които вече са и доброволци.

Децата имат нужда от подкрепа да добротворстват. Това е като верига на доброто“, отбеляза Тонева.

Следващата кауза на храм “Рождество Христово” ще бъде събиране на топли дрехи и обувки за бежанците.

Повече за добрите каузи и помощта за семействата на деца в затруднение – чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38