„Вазов е бил един от духовните водачи и е бил поканен на своя юбилей в това Народно събрание за 70-годишнината му и 50 години от неговата творческа дейност да изнесе реч. Дали сегашните депутати, ако в един момент спрат да слушат само своя глас, няма да чуят това послание някъде из кулоарите на Народното събрание и дали като го чуят, ще има някакъв смисъл, някакъв резултат“, коментира Донкин.
Народният театър е подготвил пиесата „Народът на Вазов“, чиято премиера ще бъде на 7 и 8 октомври. Автор на пиесата е Александър Секулов. Мариус Донкин определи текста на пиесата като изключителен и невероятен.
„В този монолог има едно такова чукване по главата на всеки един от нас за истината, която е в момента, през философията на Вазов. Едно нещо, за което отдавна си говорим, че е накърнено, загубено, унищожено и то е нещо, което страшно трудно се възстановява. А това е доверието. Доверието между нас, във всякаква ядка на живота ни - и в тази, която е най-съкровената: семейната ядка, оттам нататък метастазите на това недоверие се развиват и в човешките взаимоотношения, и между хората, и между институциите, и на народа към институциите. Но този народ не може да живее безверен. И той има вяра към нещо. И единственото нещо, което му е сигурно и го има и в студ, и в сняг, и в добро, и в лошо, и в смърт, и в живот – това е земята. Нашият народ вярва в земята, но това все пак е някакъв примитивизъм. Но в тази душа на този народ има едни гениални ритми, с които този свят се представя пред другия свят, който той не познава. Този дяволски диапазон между едното и другото – това е съчетано в духа на този народ. И за да има този народ куража при тая липса на доверие да направи нещо в живота си, той просто трябва да бъде обичан. Малко, истински, дълбоко обичан.“

Преди церемонията по връчването на втората Годишна награда за духовен принос на името на Иван Вазов, учредена от театъра, Мариус Донкин изтъкна:
„Духът – състояние на свобода, което всъщност е и този Ден на независимостта, може би и това, че Вазов си отива неслучайно в този ден, в едно място, където вероятно духът е съвсем свободен – и в това има послание. Този празник сам по себе си като смисъл – съчетание за държавност и дух, нека да има посланието, че тази държавност трябва да се грижи повече за духа, за да ни има.“
Донкин сподели, че тишината в залата, когато звучи текстът на Вазов от „Нова земя“, го убеждава в решението му този роман да бъде изваден „от кьошето, където неслучайно отново по политически причини е бил захвърлен“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Случилото се в Сърбия е една очаквана за ме н ескалация на противопоставянето" . Това коментира пред БНР международният анализатор Владимир Владимиров: "Вички бихме могли да се съгласим, че това, което сме видели пред парламента на Сърбия, е нова фаза и то очаквана в някаква степен от развитието на сблъсъка между протестиращите млади..
"Магии, шамани и скъпоценни камъни в Мозамбик" е заглавието на книгата на геологът Злати Златев , който е работил в северната част на Мозамбик и ръководител на голям минен и търговски проект, свързан с добива на минерални суровини и скъпоценни камъни. "Африка е необяснима магия" . Това каза пред БНР авторът на книгата: "Цялата тази..
"Интересът към трудовата борса за бежанци е изключително голям" . Това заяви пред БНР Милена Караканова , координатор на Кариерния център на Каритас: "Ние за втори път в София правим тези борси, така че интересът е много висок. Очакваме над 30 работодатели от много различни сфери да участват в Софийската борса и около същата бройка в..
"Много се радвам, че конференцията "Обществените медии - силата на аргументите" събра хора от всички краища на света" . Това заяви пред БНР Милен Митев , генерален директор на БНР: "Имахме представители от обществени медии от Европа от Азия, от Северна Америка и дори от Африка . Нещата, които ми направиха впечатление, е, въпреки че идваме от..
Детският радиохор празнува 65 години с концерта “Фиеста - радостта от музицирането” , който ще се проведе на 23 октомври от 19:30 ч. в зала 3 на НДК . Програмата включва пиеси от испаноезичния свят - Испания, Мексико, Аржентина, Перу, Куба, Венецуела. Проектът се реализира с подкрепата на Министерството на културата и Програма "Култура“ на..
"Смола" е най-новата песен на група "Ангелите" . "В момента "Ангелите" преминават през много промени" . Това каза пред БНР Ангелина Сапаревска - Анджели : "Чуха ни нашите слушатели на най-голямата музикална конференция на Балканите Solarlife преди една седмица. Там дебютирахме с новия си стил, жанр, всъщност вече експериментираме с..
"Пленумът в Китай е един от изключително важните пленуми, тоест място за решение в икономическата сфера" . Това коментира пред БНР Галена Славова , българка, която живее и работи в Китай: "Този пленум беше доста време отлаган - месеци наред, но така или иначе вече беше насрочен и би трябвало да се приеме програмата за икономическото развитие на..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
Не бих се учудил да се стигне и до това Доналд Тръмп да даде ракети "Томахоук" на Украйна , след толкова неща, които САЩ нямаше да дават, а накрая..