Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Чиловите дни в Славейно почетоха паметта на проф. Константин Чилов

д-р Тотко Найденов
Снимка: Георги Нейков, БНР

 

"По традиция в съботен ден точно в 12 часа откриваме традиционните Чилови дни, които създадохме през 1998 г. с подкрепата на Лекарския съюз и на Министерството на здравеопазването, като преди бяха много по-многолюдни тези Чилови дни. Идваха много колеги от цялата страна, но вече са малко по-редуцирани. Преминават въпреки всичко много тържествено благодарение на кметското настоятелство на село Славейно", каза за БНР д-р Тотко Найденов, който организира Чиловите дни в смолянското село  Славейно.

Тази година с наградата "Проф.Чилов" ще бъдат удостоени двама души - проф.Атанас Кондурджиев, който е интернист, кардиолог и нефролог в Университетска болница "Св. Иван Рилски" в София и проф. Марияна Мурджева - микробиолог, която е директор на Медицинския университет, началник на Катедрата по микробиология. Тази награда се дава от името на здравния министър, председателя на Лекарския съюз, председателя на БАН, от вестник "Български лекар" една грамота, която е морална награда.

"Искам да кажа няколко думи за проф. Чилов, който умира съвсем млад - 57-годишен, но никой български лекар не е оставил толкова трудове научни като него. Той е писал по всички области на вътрешната медицина, абсолютно всички - кардиология, пулмология, гастроентерология, хепатология, нефрология, хематология, еднокринология, храненето, и е създател на Българската академична лаборатория. Повече от трудовете му са на немски, той е завършил във Виена. За съжаление умира твърде млад, без да остави поколение и честваме неговото дело и неговата памет. На тази среща ще призовем нашите сънародници, които са преболедували от Covid-19, които са прекарали лъче и химиотерапия по някое онкозаболяване, които са под стрес, че най-доброто място за възстановяване и укрепване на здравето са Родопите, с техния отрицателно йонизиран боров въздух, с питателната им калорична и здравословна храна, и с най-слънчевите хора, които аз познавам", допълни в предаването "Закуска на тревата" д-р Тотко Найденов.

Той съобщи, че е изпратил писмо до МС, в което предлага правителството да отпусне стипендии на сирачетата на лекари, починали заради коронвируса.

"Те са като бойци загинали на фронта за защита на отечеството, нямам засега отговор. Все се надявам, че бъдещото постоянно правителство ще вземе предвид. Това са съвсем малко деца, които заслужават подкрепа от държавата, защото бащите и майките им са загинали като войници на фронта. Казвам го без преувеличение. Става като празник за цялото село. И от околните села идват хора, но този път сигурно ще се държим на разстояние, няма да се ръкуваме, но най-важното е, че ще почетем делото на проф. Константин Чилов“.

Цялото интервю можете да чуете  в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47