Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Чиловите дни в Славейно почетоха паметта на проф. Константин Чилов

д-р Тотко Найденов
Снимка: Георги Нейков, БНР

 

"По традиция в съботен ден точно в 12 часа откриваме традиционните Чилови дни, които създадохме през 1998 г. с подкрепата на Лекарския съюз и на Министерството на здравеопазването, като преди бяха много по-многолюдни тези Чилови дни. Идваха много колеги от цялата страна, но вече са малко по-редуцирани. Преминават въпреки всичко много тържествено благодарение на кметското настоятелство на село Славейно", каза за БНР д-р Тотко Найденов, който организира Чиловите дни в смолянското село  Славейно.

Тази година с наградата "Проф.Чилов" ще бъдат удостоени двама души - проф.Атанас Кондурджиев, който е интернист, кардиолог и нефролог в Университетска болница "Св. Иван Рилски" в София и проф. Марияна Мурджева - микробиолог, която е директор на Медицинския университет, началник на Катедрата по микробиология. Тази награда се дава от името на здравния министър, председателя на Лекарския съюз, председателя на БАН, от вестник "Български лекар" една грамота, която е морална награда.

"Искам да кажа няколко думи за проф. Чилов, който умира съвсем млад - 57-годишен, но никой български лекар не е оставил толкова трудове научни като него. Той е писал по всички области на вътрешната медицина, абсолютно всички - кардиология, пулмология, гастроентерология, хепатология, нефрология, хематология, еднокринология, храненето, и е създател на Българската академична лаборатория. Повече от трудовете му са на немски, той е завършил във Виена. За съжаление умира твърде млад, без да остави поколение и честваме неговото дело и неговата памет. На тази среща ще призовем нашите сънародници, които са преболедували от Covid-19, които са прекарали лъче и химиотерапия по някое онкозаболяване, които са под стрес, че най-доброто място за възстановяване и укрепване на здравето са Родопите, с техния отрицателно йонизиран боров въздух, с питателната им калорична и здравословна храна, и с най-слънчевите хора, които аз познавам", допълни в предаването "Закуска на тревата" д-р Тотко Найденов.

Той съобщи, че е изпратил писмо до МС, в което предлага правителството да отпусне стипендии на сирачетата на лекари, починали заради коронвируса.

"Те са като бойци загинали на фронта за защита на отечеството, нямам засега отговор. Все се надявам, че бъдещото постоянно правителство ще вземе предвид. Това са съвсем малко деца, които заслужават подкрепа от държавата, защото бащите и майките им са загинали като войници на фронта. Казвам го без преувеличение. Става като празник за цялото село. И от околните села идват хора, но този път сигурно ще се държим на разстояние, няма да се ръкуваме, но най-важното е, че ще почетем делото на проф. Константин Чилов“.

Цялото интервю можете да чуете  в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

публикувано на 11.05.24 в 14:03
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33