Борислав Василев е преброител в един от столичните райони – Подуяне.
„Работа имаме доста. Аз поне до 3 октомври ще се справя. До 30-и вече съм приключил два участъка, имам още два. Третия съм го започнал“, споделя той пред БНР. Борислав е оптимист, че ще си свърши работата навреме.
„Аз ги усещам хората. Не всеки иска да му влезе вкъщи някой и се разбираме на другия ден или те ми звънят – елате да вземете попълнената карта“, споделя за работата си преброителят.
В квартал „Сухата река“, зад гара Подуяне е като в Афганистан, отчита Борислав.
„Води се, че това е улица. Има живи хора.“
На тази улица живее Борислава, на 22. През пролетта е родила Дидо и го отглежда сама в нещо като пристроена към почти вековна къща барака. Преброителят Борислав сяда да пише вместо нея, защото жената е посещавала училище само до първи клас.
За разлика от други участници в преброяването, които оспорват наличието на въпроси за домакинското оборудване в дома им, Борислава не смята за странни въпросите за наличието на хладилник и бойлер, защото просто няма.
„Някъде няма даже пералня и ток, така е – 2021 г. още има такива места“, отбелязва преброителят. „Има много населени места и без водопровод и канализация. Има някои села – още нямат ток.“
Дори Борислава да живее в София, в къща и детето й да има топла стая, статистиката няма да отчете, че преди 15 години момичето е било безвъзвратно загубено за образователната система и е останало само с личната карта и уклончивия отговор, че „малко знае да чете, ама не толкова много“.
Дали синът й Дидко го чака същата съдба? Този отговор трябва да дадат хората, които четат статистиката, смята Сюлейман Низамов, също жител на квартал „Сухата река“.
„Естествено, че сигнал трябва да е към управляващите, но това са процеси, които не са от вчера и от оня ден. Аз съм на 36 години, детето е на 6 месеца. Преди 20 години – 25, човек на 36 години да има дете на 6 месеца, не е било така. Тогава хората на 20-1-2-3-4 вече са имали две деца“, коментира Низамов.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..