„Аз се занимавам от ден първи на неговото социализиране. При тях основният проблем е трудната социална адаптация“, казва тя пред БНР.
Детската градина не е толкова голям шок, колкото започването на училище, когато ножицата между стандартно функциониращите деца и децата с аутистични проблеми наистина много започва да пречи, отбелязва тя.
„Учителите проявяват разбиране, но родителите… Когато човек не разбира, му е простено да бъде неразумен, защото се включват автозащити. При моя син имаше автоагресия и агресия към останалите деца и изглеждаше заплашително отстрани. Абсолютно им влизах в положението и ги разбирах като родител, но нямах полезни ходове. Или-или“, разказва майката в предаването „Хоризонт до обед“. И допълва - колкото и силен и подготвен да е един родител, никога няма капацитета.
Тук идва ролята на специалистите от Центъра по приложен поведенчески анализ на Сдружение „Аутизъм Днес“ в столичния квартал Горубляне.
Мария не подходила със свръхочаквания, защото твърде имала твърде дълъг опит с несбъднати очаквания.
При детето й обаче бързо настъпило подобрение при комуникацията, отварянето към света, разбирането и прага на търпимост към зададени задачи и авторитети.
„В рамките на три години специалистите съумяха да го доближат и интегрират в училищна среда“, пояснява тя.
Цяло чудо е, че има център за поведенческа терапия, казва директорът на центъра по поведенческа терапия Владислава Цолова, самата тя майка на дете с аутизъм.
„Това е единствената терапевтична програма в световен мащаб, която има стойност на лечение. Моят син, когато го диагностицираха с аутизъм през 2004 г., беше на 4, не съществуваше в България такава опция. След диагностиката аз четях и търсех начин да му помогна“, спомня си Цолова.
Така личната кауза прераснала в мисия.
През октомври престои да отвори врати втори център за поведенческа терапия на аутизъм в София, съобщава Владислава Цолова. Бургас и Враца са следващите места. В центъра в Плевен има и детска градина тип Монтесори.
Цолова смята, че личните лекари правят лоша услуга на родители, забелязали проблеми в развитието на детето си в ранна детска възраст.
„Като първо детето не говори, отиват да търсят логопед или психолог. Правят им лоша услуга, като им казват – спокойно, то ще проговори, то ще се развие, май няма да има аутизъм.“
Детето на Мария Митрева – Стилиян, сега е в гимназия, може да посещава училище без помощта на друг човек. Именно в това Мария вижда смисъла от усилията на хората, които са й помогнали.
„Започнах да работя. Това беше невъзможно преди това. То е естествено стечение, продължение, следващ период в живота, този, който бях чакала и би бил естествен при едно типично дете.“
Мария съветва всички родители на деца с проблеми никога да не се отказват и да не позволяват предизвикателствата да ги обезкуражават. А към всички останали родители апелира – да проявяват толерантност, „независимо от това дали разбират или не разбират нечий проблем“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..