„Аз се занимавам от ден първи на неговото социализиране. При тях основният проблем е трудната социална адаптация“, казва тя пред БНР.
Детската градина не е толкова голям шок, колкото започването на училище, когато ножицата между стандартно функциониращите деца и децата с аутистични проблеми наистина много започва да пречи, отбелязва тя.
„Учителите проявяват разбиране, но родителите… Когато човек не разбира, му е простено да бъде неразумен, защото се включват автозащити. При моя син имаше автоагресия и агресия към останалите деца и изглеждаше заплашително отстрани. Абсолютно им влизах в положението и ги разбирах като родител, но нямах полезни ходове. Или-или“, разказва майката в предаването „Хоризонт до обед“. И допълва - колкото и силен и подготвен да е един родител, никога няма капацитета.
Тук идва ролята на специалистите от Центъра по приложен поведенчески анализ на Сдружение „Аутизъм Днес“ в столичния квартал Горубляне.
Мария не подходила със свръхочаквания, защото твърде имала твърде дълъг опит с несбъднати очаквания.
При детето й обаче бързо настъпило подобрение при комуникацията, отварянето към света, разбирането и прага на търпимост към зададени задачи и авторитети.
„В рамките на три години специалистите съумяха да го доближат и интегрират в училищна среда“, пояснява тя.
Цяло чудо е, че има център за поведенческа терапия, казва директорът на центъра по поведенческа терапия Владислава Цолова, самата тя майка на дете с аутизъм.
„Това е единствената терапевтична програма в световен мащаб, която има стойност на лечение. Моят син, когато го диагностицираха с аутизъм през 2004 г., беше на 4, не съществуваше в България такава опция. След диагностиката аз четях и търсех начин да му помогна“, спомня си Цолова.
Така личната кауза прераснала в мисия.
През октомври престои да отвори врати втори център за поведенческа терапия на аутизъм в София, съобщава Владислава Цолова. Бургас и Враца са следващите места. В центъра в Плевен има и детска градина тип Монтесори.
Цолова смята, че личните лекари правят лоша услуга на родители, забелязали проблеми в развитието на детето си в ранна детска възраст.
„Като първо детето не говори, отиват да търсят логопед или психолог. Правят им лоша услуга, като им казват – спокойно, то ще проговори, то ще се развие, май няма да има аутизъм.“
Детето на Мария Митрева – Стилиян, сега е в гимназия, може да посещава училище без помощта на друг човек. Именно в това Мария вижда смисъла от усилията на хората, които са й помогнали.
„Започнах да работя. Това беше невъзможно преди това. То е естествено стечение, продължение, следващ период в живота, този, който бях чакала и би бил естествен при едно типично дете.“
Мария съветва всички родители на деца с проблеми никога да не се отказват и да не позволяват предизвикателствата да ги обезкуражават. А към всички останали родители апелира – да проявяват толерантност, „независимо от това дали разбират или не разбират нечий проблем“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..