Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се живее с нарколепсия

Снимка: Pixabay

Как в България се живее с рядко хронично неврологично заболяване, което затруднява с диагностиката си родните специалисти?

Адриана Андреева и Калоян Димитров са родители на Боряна, която е с нарколепсия, изискваща лечение и внимание цял живот.

Семейството се заема с трудната задача да популяризира заболяването, създавайки информационен сайт и асоциация на страдащите от него у нас. Една от техните цели е нарколепсията да бъде вписана в регистъра на редките болести.

Заболяването засяга способността на мозъка да регулира съня и будуването. Нарколепсията е свързана с недостиг на невромедиатор, който е от значение за цикъла сън – бодърстване.

Няма точни индикации кое предизвиква болестта, засега се знае, че не се предава генетично, а е по-скоро автоимунно заболяване, разказа Адриана Андреева в предаването „Хоризонт до обед“.

При детето на Адриана се наблюдават много сънни атаки през деня, сънливост и отпускане на мускулите при силна емоция.

Болестта не е добре позната в България, има много малко случаи, отбеляза майката. С нея са се свързали наши сънародници, диагностицирани в чужбина, но отказали се да търсят решение тук. Други потърпевши са се обърнали към център за проблеми със съня.

Когато нарколепсията не е с крайно развитие, може да отнеме години да бъде диагностицирана“, поясни Адриана Андреева.

Животът с нарколепсия не е лесен, казва тя. По думите й хроничното неврологично заболяване е много повече от физическите му симптоми - извън прекомерната сънливост, трябва да имаш лечение, за да може денят ти да преминава функционално.

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27