Преди дни се стигна до поредното „боядисване“ на Паметника на Съветската армия в центъра на София. В историята това действие се нарича „damnatio memoriae“. Тази традиция започва още от времената на фараоните в Египет, но влиза в нашата цивилизация през Рим, където често се унищожават и поругават статуите на предишния император. Има дори случаи когато просто сменят главата на мраморната фигура с нова и тя вече представя новият владетел. В днешно време подобна съдба сполетя фигурата на Садам Хюсеин в Ирак.
Основното, което виждаме тук, е стремежа за смяна на легитимацията. Има нов владетел и нови символи, ново лице и фигура. Така се стига до оскверняването или опит за изтриване на паметта. Търси се създаване на нов култ, който да оправдае политическата смяна и различната власт. Обикновено тези промени стават веднага след като се стигне до преврата или промените на управлението.
У нас нещата са различни. На първо място от политическите трансформации минаха вече 32 години. Страната ни е демократична доколкото може да е демократична една съвременна държава членка на Европейския съюз. В това отношение ние дори изпреварваме някои от страните, с които тръгнахме по този път преди десетилетия, защото ситуацията в Унгария и Полша в момента е доста тежка.
От 18 март 2004 година България е член на НАТО, а от 2007 година член на Европейския съюз. Управлението на Иван Костов превърна страната ни в напълно капиталистическа икономика. Преходът свърши още през 1998 г., защото от социализма не остана нищо. Нищо освен паметниците.
Правителството на СДС опита да взриви мавзолея на Георги Димитров няколко пъти и най-накрая успя. Дори и тогава не бе поставен въпросът за разрушаването на Паметника на Съветската армия, защото в десницата знаеха какво е истинското му послание.
В момента стигаме до нещо различно от „damnation memoriae“. Вече е късно за създаване на нова легитимация на гърба на старото. Съветската система и строй изчезнаха отдавна. Това, което води радетелите на преместването на монумента, е страхът от собственото им минало. Те не предлагат нищо ново, а се стремят да се разграничат от всичко, което са били. Човекът, на чийто дядо е кръстен парк в центъра на София, бил „русофоб“. Дядо му пък е бил идеалист и заради това по време на Втората световна война, когато България е съюзник на Нацистка Германия, се свързал със съветското разузнаване. Той е правел разликата, която тогава всички са осъзнавали. СССР предлага една по-добра алтернатива и е нещо съвсем различно от идеите на Хитлер. Заради отстояването на тези позиции българският генерал и идеалист е намерил смъртта си. Разстрелян е от правителството на Борис III. По-късно, през 1972 г., е награден с най-високото отличие на СССР – орден Герой на Съветския съюз.
При повечето от другите борци срещу паметника и спомените също се наблюдават прекалено тесни връзки с предишната система. Не само връзки, но и облагодетелстване от нея. Поради тази причина ги е страх. Някой да не се сети, че са от били от онези, другите.
Заради това обявяват, че Съветската армия не е освободителка.
През Втората световна война Руските армии свършиха основната работа да разпорят корема на германските войски. Това не са мои думи, а на големият неприятел на комунизма и СССР – Уинстън Чърчил, който ги изрича през 1944 г.. Той е съвременник на тези събития и знае, че Съветската армия освобождава по-голямата част от Европа от нацизма. Дори у нас промените нямаше да настъпят. Войната срещу Англия и САЩ нямаше да спре ако войските на Сталин не бяха превзели Румъния и не бяха достигнали нашите граници. Всички историци са наясно, че това е фактора, който кара нашия политически елит най-накрая да се откаже от подкрепата за Германия.
Червената армия не е освободила пряко България, но освобождава Европа и света от заплахата на нацизма.
Когато днес се опитват да пренаписват историята е добре да помнят, че модата сега можеше да е различна – квадратно подстригани мустачки, зализан на ляво перчем и поздрав с гордо изпъната ръка, а всички полухора нямат право на живот.
Странно е, че хора, които се обявяват за демократи не могат да приемат чуждото мнение и да се примирят със собственото си минало. Лошото е, че ако не дай си боже Паметника на Съветската армия изчезне, ако го вземат извънземните, изведнъж огромна част от политическата ни класа и обществен елит ще остана без цел в и въобще без смисъл в живота. Би трябвало да се радват, че човека с автомата стои в центъра на София, защото иначе няма да има какво да кажат за България.
Всички общински съветници се застъпиха за решението, че трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще разглеждаме..
Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Към паранормалното, както обикновено казвам в залите на нашите публични прожекции, ме заведе необяснимата ми симпатия към неизвестното и това,..