Село Попово е едно от сравнително големите села на крайграничната община. В него живеят около 280 души. По време на избори те съвестно изпълняват гражданския си дълг и повечето от тях отиват да гласуват. Доволни ли са обаче от резултатите?
"Напълно съм разочарован, напълно."
"Те постоянно си вдигат заплатите."
"Зимата ще е на оцеляване – който умрял, умрял."
Тук на село няма кой да те напсува, не да гледа зеленчуци, животни, казват мъжете и допълват – в цялото село едва двама души гледат животни.
Местните прогнозират, че до няколко години села като Попово ще бъдат заличени от картата.
„Българското село си загива. До 4-5 години Попово си отива.“
Приближаващата зима, увеличението на всички видове стоки, липсата на аптека и нормален достъп до здравеопазване и образование са сред проблемите, които съпътстват ежедневието на хората от Странджа.
„Не виждам как ще оцеляваме. Отчаяна работа. Тези политици трябва по-често да минават насам, да видят обстановката на място.“
За една седмица кубик дърва е скочил с 10 лева, жалват се жителите на Попово.
„Селата вече почти западнаха – то се вижда. Какво има – пътища ли, то не дай Боже да се разболееш – в Елхово болницата, ама то вече и в Елхово няма болница…“
В някои от боляровските села се усеща съживяване – имоти са закупени от англичани, други хора пък са се завърнали по родните места.
„Тук, и да има някой да иска да се върне, просто му се отбива желанието.“
„Беше живо село – навремето е имало спор дали Попово или Елхово да бъде околия. Сега просто е умряла работа.“
„Само рухнали къщи. Бяха 600 къщи 1969-70-а година, селото изчезва. Няма аптека, няма лекари и хората се вдигнаха в градовете при децата си.“
Управлението на държавата и политиката не са им чужди, но повечето от тях не смятат, че се задава промяна на прага на поредните избори.
Жителите на Попово са песимисти, че нещо ще се промени. Очакват в новото Народно събрание да влязат „старите муцуни“.
Спомнят си носталгия времената на проекта Странджа - Сакар и заселването на млади хора в региона. И мрачно вещаят, че до 20-30 години ще стане така:
„Тук селата ще бъдат – само се минава през тях – тук е имало село. Така ще бъде, за жалост. А такъв хубав край!“
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...