Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постоянната експозиция на Регионалния исторически музей – София е достъпна и в Интернет

Можете да видите експонати от Възраждането и каляската на Фердинанд

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Постоянната експозиция на Регионален исторически музей – София вече е достъпна на официалната страница на музея в Интернет. С помощта на технология за 3D заснемане с камера са заснети осемте зали от постоянната експозиция, които представят експонати, обхващащи период от повече от осем хиляди години – от времето на неолита до 40-те години на XX в.

Благодарение на новото приложение, всеки ще има възможност да се докосне до бита на най-древните обитатели на Софийското поле и да усети християнския дух на Софийската Света гора. Достъпни чрез виртуалната обиколка за разглеждане са и най-ценните предмети и хералдически символи на владетелите от Третото българско царство, както и експонати, които са били част от дома и ежедневието на софиянци в края на XIX и първите десетилетия на ХХ в.

Регионален исторически музей – София  Снимка: Венета Павлова

"В момента Музеят е временно затворен до прецезиране на всички изисквания, така че да сме отговорни към посетителите си. Предлагаме виртуална обиколка, която е достъпна от нашия уебсайт. От официалния уебсайт на Музея за история на София може да бъде разгледана постоянната експозиция“, каза за БНР Ерина Кръстева от екипа на Музея.

От виртуалната разходка се виждат добре залите:

„В последствие преминаваме в зала "Силата на духа" - изключително важна зала, която отразява предвъзрожденския период, Възрожденския период, онези тъмни 500 години благодарение, на които сме намерили силите и духовността, да преживеем и да пребъдем и да преминем през следващия период на новата българска история, където се разгръщат величествени зали, тъй като Царска България е любим период на доста софиянци и гости на столицата - каляската на Фердинанд, бюрото му подарък от Ото фон Бисмарк, държавни и общински институции, много блясък и история", допълни в предаването "Хоризонт до обед"  Ерина Кръстева.

Регионален исторически музей – София  Снимка: Венета Павлова

Виртуалната обиколка е осъществена с подкрепата на Столична община, Програма „Култура“ –2021 г., по проект „3D виртуална разходка в Музея за история на София“ на Фондация „Съкровищата на България“, в партньорство с Регионален исторически музей – София.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30