Родители и учители, които не са съгласни децата редовно да бъдат тествани за Сovid-19, като условие да се върнат в класните стаи и да учат присъствено, излязоха на протест в София. Протестиращите изтъкват, че тестовете не са достоверни и няма да спрат пандемията и са против решението децата, чиито родители откажат тестване, да преминат само на дистанционно обучение.
Протестното шествие започна в 15 часа пред входа на НДК и продължи до Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието и президентството. За кратко беше блокирано движението по бул. "Цар Освободител".
Преди това, с възгласи "Оставка!", недоволните замеряха сградата Министерството на здравеопазването с близалки, с което изразиха несъгласието си с този тип тестване на учениците. Участници в шествието заявиха, че Covid-19 не е опасен за децата и те трябва безпрепятствено да се върнат в клас.
Участниците в демонстрацията се обявяват срещу тестването на учениците и възрастните с тестове, които според тях имат 57% достоверност и срещу ограничителните мерки, тъй като засягат правата и свободите на гражданите.
Протестът в Деня на будителите беше организиран от родители и учители:
„С това протестно шествие първо заявявам безусловната и безпрецедентна подкрепа на родителите към учителите – ние сме против принуждаването на учителите за „зелен сертификат“ и тестването на децата с каквито и да е тестове“;
„Аз съм тук, за да изразя своето несъгласие децата да бъдат подлагани на тези манипулации. Ще чакам ръководството на училището, в което работя, да ми даде становище дали ме отстранява от работа, или не. Не бих си извадила сертификат, за да имам достъп до работното си място, както не считам, че на децата трябва да им се ограничава достъпът до присъствено обучение чрез тези тестове“, казаха участници в протеста пред микрофона на БНР.
Протестиращите поискаха оставката на министър Стойчо Кацаров, учители заплашиха, че са готови да напуснат работа, ако трябва да се тестват те и децата, а родители се заканиха да организират отряди на съпротивата срещу тестването.
Министърът на образованието Николай Денков коментира казуса, като заяви, че не разбира защо има протести.
Протести имаше и в други градове в цялата страна.
В Силистра десетки родители участваха в протеста срещу предстоящото тестване за Covid-19 на децата в училище. Присъстващите се обявиха и против изискването за "зелен сертификат" и налагането на ваксинацията като задължителна.
Преобладаващата част от протестиращите искат въвеждане на изследване на клетъчния имунитет на децата, а и на цялото общество, преди да се премине към налагането на други противоепидемични мерки, обяви един от организаторите на протеста Ивелина Николова, педагог и майка на три деца.
Всичко, което се случва е травмиращо за децата, споделиха родителите, включили се в протеста.
Протестната акция беше организирана през социалните мрежи, а лошото време попречи на мнозина от заявилите участие да я подкрепят.
С факелно шествие и под звуците на възрожденски песни близо 50 учители и родители протестираха в Бургас срещу Covid сертификата и готвеното задължителното тестване на децата за вход в училище:
„Ние сме за свободно образование без сертификати и затова ще протестираме днес и до дупка - не само днес, а и във всеки един ден, в който можем“;
„Смятам, че не е нормално здрави деца да тестват два пъти седмично. Това е първата причина да протестирам. Втората причина е, че имам усещането, че по този начин се прокарва тънко мисълта за задължителна детска ваксинация“.
Подобна акция имаше и в Сливен, където демонстрантите преминаха в протестен марш по главната улица и завършиха с митинг пред сградата на общината:
„Свободата на личността, свободата на избора, свободата да бъдеш пълноценен гражданин на нацията, на която принадлежиш – тези принципи в последно време се погазват“;
„Това е един вид будене на българския народ - за това да се събуди и да си извоюва свободата. И нека нашите деца да бъдат свободни и да живеят в свободно време, а не време на ограничения“.
Във Велико Търново двайсетина родители и учители се включиха в протестно шествие срещу тестването на малките ученици в училище.
В старата столица протестното шествие тръгна от парка „Никола Габровски“ и измина над един километър до паметника „Майка България" без да създава напрежение в автомобилния трафик.
Според учителя Красимир Тодоров организацията, която предлага държавата за тестването на децата, не е на ниво, което обезсмисля процедурата:
„В училище с над 600 деца как може да се организира подобно тестване? И как може то да бъде успешно? По думите на министър Денков това ще се възложи на учителите. Как виждате един учител, идвайки сутрин на работа, да отнеме от времето си, което е отредено за часа му, да се занимава с тестване на деца? Какъв е смисълът, когато децата пак ще бъдат в една стая?“
Според родителите, протестиращи срещу задължителното тестване на малките ученици, училището и сега е безопасна среда и не приемат въвеждането на тестове за децата от първи до четвърти клас:
„Не мисля, че ще увеличим безопасността с един тест. Филтърът си е добре и сега, мери се температура и това приключва въпроса“;
„Не искам нищо към моите деца. Даже и декларация съм подала, че и маски няма да носят. Не смятам, че здрави хора трябва да бъдат тествани и да доказват, че са здрави“, коментираха родители.
Малоброен беше протестът срещу тестването на учениците в Ямбол. Въпреки предварително заявения интерес в обявения час пристигнаха само няколко майки на ученици:
"Аз съм учителка и също искам да се върнат учениците в клас. Доколкото разбрах, че ние учителите ще го правим това тестване - за мен това е пълна лудост, защото аз не съм медицинско лице, как аз ще тествам чуждото дете, ами ако го нараня, ако направя нещо?!"
„Включвам се в протеста заради това, че децата не трябва да бъдат подлагани на това, човекът не трябва да бъде подлаган на това“, казаха протестиращи пред кореспондента на БНР.
Около 50 старозагорци се събраха пред сградата на областната администрация, за да изкажат недоволство от въведения "зелен сертификат" и планираното Covid тестване на учениците.
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на..
И осмия опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Нито един от двамата, достигнали до балотаж кандидати, не събра необходимата им подкрепа. Номинираната от "БСП - Обединена левица" Наталия Киселова събра 87 гласа "за", 60 бяха "против", а 90 се въздържаха. Тя беше подкрепена само от депутати от ГЕРБ-СДС и от левицата. Издигнатият..
Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..
Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..
Транспортният министър Красимира Стоянова ще се срещне със синдикатите в началото на следващата седмица, за да обсъдят новата процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози. Преди дни синдикалните организации поискаха спешна среща с ресорния министър заради удължаването на срока на договора с една година между Държавата и..
Балотажът за избор на председател на 51-вото НС беше отложен с още половин час - до 13:30 ч. До него достигнаха доц. Наталия Киселова от "БСП – Обединена левица", която получи 87 гласа подкрепа – от собствената си група и от 68 депутати от ГЕРБ-СДС, и номинираният от ИТН доц. Силви Кирилов с 65 гласа "за" – от групата си, АПС, МЕЧ и 17..
В Националния военно-исторически музей ще спасяват Коледа и дядо Коледа. Спасителите ще са деца на различна възраст, които ще се впуснат в приключенската игра "Мисия разузнавач – Спаси Коледа", разказа в интервю пред БНР Славея Сурчева от Националния военно-исторически музей (НВИМ). "Създадохме игра за децата и семействата и тя ще се..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...