Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болницата в Силистра има собствена кислородна централа, но изпитва остър недостиг на сестри

Над 90% е постоянната заетост на леглата с болни от коронавирус в болницата в Силистра. От броени дни в лечебното заведение вече работи и новият корпус от модулен тип, чийто строеж започна още през февруари.

Медицинският персонал продължава да работи извънредно поради недостиг основно на медицински сестри.

98 са леглата за болни с коронавирус в Многопрофилната болница за активно лечение в Силистра. Десет от тях са в интензивният сектор.

Напливът е много по-голям от възможностите за болнично лечение, казва директорът на лечебното заведение д-р Васил Славов.

Не повече от 6-7 са свободните места, като за останалите се поддържа постоянна заетост – докато някой бъде изписан, друг заема вече неговото място.

„По този параграф се нареждаме на едно от челните места на лечебни заведения в страната, които предлагат и много ковид легла, и абсолютно всички други дейности – всички други звена също работят“, пояснява болничният директор. И допълва, че ковид леглата са страшно много за мащабите на болницата.

Клиничната пътека е три дни, но няма как да пуснеш нестабилизиран пациент, казва още д-р Славов.

„Ние ги държим средно около 10, има хора и по 20 дни, има хора и по 30. Когато човекът влезе зле, той няма как да бъде бързо излекуван и блокира легло.“

Затова и финансовите загуби на болницата от началото на епидемията до момента възлизат на милион и половина лева.

Медицински персонал се командирова вече втора година от едно в друго отделение. На предела на силите си работят всички и всеки месец имат допълнителни часове положен труд. Най-осезаема е нуждата от медицински сестри.

Двайсет и няколко сестри са, а трябва да бъдат 40, лекарите са около 10. На нас ни трябват спешно 20-30 сестри, средно спешно около 70, а в дългосрочен план 150. За сестри във Варна има по две момичета в поток на година, което е трагедия“, коментира Васил Славов.

От четири години Нергис Халил работи в силистренската болница. Медицинска сестра е в детско отделение и за пореден път е пренасочена към Covid-сектора. „Изнемогваме донякъде“, признава тя.

От няколко месеца в болницата в Силистра работи кислородна централа, която има за цел да задоволи нуждите на лечебното заведение при лечение на пациенти с респираторни заболявания и не само. Инвестицията е в размер на 300 000 лева, осигурени от Министерство на здравеопазването. Според д-р Славов инвестицията ще се възвърне, тъй като доскоро са плащали  по 50 000 лева месечно за зареждането на 2 200 бутилки кислород, а кислородната инсталация дава автономност и решава проблема със забавянето на доставките през зимния сезон. Капацитетът е 40 кубика на час.

„Доставките са силно затруднени поради високото потребление. Второ – в район като нашия, където пътищата се затварят всяка година, 2 часа могат да бъдат фатални.“

И въпреки тежкото положение от една година между работещите извънредно в силистренската болница се разпределят 100 000 лева бонус, извън средствата, които държавата дава за медицинските специалисти на първа линия

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Незабравка Кирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16