Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болницата в Силистра има собствена кислородна централа, но изпитва остър недостиг на сестри

Над 90% е постоянната заетост на леглата с болни от коронавирус в болницата в Силистра. От броени дни в лечебното заведение вече работи и новият корпус от модулен тип, чийто строеж започна още през февруари.

Медицинският персонал продължава да работи извънредно поради недостиг основно на медицински сестри.

98 са леглата за болни с коронавирус в Многопрофилната болница за активно лечение в Силистра. Десет от тях са в интензивният сектор.

Напливът е много по-голям от възможностите за болнично лечение, казва директорът на лечебното заведение д-р Васил Славов.

Не повече от 6-7 са свободните места, като за останалите се поддържа постоянна заетост – докато някой бъде изписан, друг заема вече неговото място.

„По този параграф се нареждаме на едно от челните места на лечебни заведения в страната, които предлагат и много ковид легла, и абсолютно всички други дейности – всички други звена също работят“, пояснява болничният директор. И допълва, че ковид леглата са страшно много за мащабите на болницата.

Клиничната пътека е три дни, но няма как да пуснеш нестабилизиран пациент, казва още д-р Славов.

„Ние ги държим средно около 10, има хора и по 20 дни, има хора и по 30. Когато човекът влезе зле, той няма как да бъде бързо излекуван и блокира легло.“

Затова и финансовите загуби на болницата от началото на епидемията до момента възлизат на милион и половина лева.

Медицински персонал се командирова вече втора година от едно в друго отделение. На предела на силите си работят всички и всеки месец имат допълнителни часове положен труд. Най-осезаема е нуждата от медицински сестри.

Двайсет и няколко сестри са, а трябва да бъдат 40, лекарите са около 10. На нас ни трябват спешно 20-30 сестри, средно спешно около 70, а в дългосрочен план 150. За сестри във Варна има по две момичета в поток на година, което е трагедия“, коментира Васил Славов.

От четири години Нергис Халил работи в силистренската болница. Медицинска сестра е в детско отделение и за пореден път е пренасочена към Covid-сектора. „Изнемогваме донякъде“, признава тя.

От няколко месеца в болницата в Силистра работи кислородна централа, която има за цел да задоволи нуждите на лечебното заведение при лечение на пациенти с респираторни заболявания и не само. Инвестицията е в размер на 300 000 лева, осигурени от Министерство на здравеопазването. Според д-р Славов инвестицията ще се възвърне, тъй като доскоро са плащали  по 50 000 лева месечно за зареждането на 2 200 бутилки кислород, а кислородната инсталация дава автономност и решава проблема със забавянето на доставките през зимния сезон. Капацитетът е 40 кубика на час.

„Доставките са силно затруднени поради високото потребление. Второ – в район като нашия, където пътищата се затварят всяка година, 2 часа могат да бъдат фатални.“

И въпреки тежкото положение от една година между работещите извънредно в силистренската болница се разпределят 100 000 лева бонус, извън средствата, които държавата дава за медицинските специалисти на първа линия

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Незабравка Кирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56