Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Михайлов: Тази година е от най-лошите за млекопреработвателите

Докато цените растат, предприятия работят на червено, а тепърва предстои зима

Снимка: Ани Петрова, БНР

Защо си купуваме все по-скъпи мляко, масло, сирене и кашкавал, а същевременно производителите на млечни продукти работят на загуба и фалират?

По данни за октомври на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство цените на кашкавала и маслото у нас са почти двойно по-високи от средното ниво в Европейския съюз.

Нещата в последните 4-5 месеца рязко ескалираха след скока на енергийните носители, коментира пред БНР Владислав Михайлов от Асоциацията на млекопреработвателите.

„Успоредно с това вървеше процес на поскъпване на почти всички цени на материали, които са свързани с производството – опаковки, суровини като закваски, суровото мляко. За сравнение ще дам сурово краве мляко - миналата година по това време около 65-70 стотинки, в момента е 85, вероятно на места вече има и 90 ст. В никакъв случай не може да се каже, че фермерите спекулират. Но цена 90 стотинки - такова нещо в нашата история не си спомням да сме виждали.“

Цените на крайните продукти спрямо миналата година са скочили 10-15%, поясни Михайлов.

„При нас основната суровина е с над 30%, токът четири пъти, газта е двойна. Ние трябва да догоним поне ръста на цената на основната суровина, за да имаме възможност поне да работим на нулата. Няколко месеца по-голямата част от предприятията работят на червено“, коментира Владислав Михайлов в предаването „Преди всички“. По думите му резервите, на които разчитат предприятията, ще свършат и „оттук нататък няма закъде“.

Ноември и декември традиционно се правят добри обороти в бранша, но тази година се очертава да е от най-лошите, а тепърва предстои зима, подчерта Михайлов.

Той вижда вариант в някаква форма на подпомагане от държавата и очерта бюрократични пречки в преговорите с търговските вериги за цените на млечните продукти. 

От години веригите държат близо 70% от пазара в България, а в големите градове - 80-90%, уточни Владислав Михайлов.

„Ако някое средно или голямо предприятие не работи с поне една от търговските вериги, то не може да се развива, то угасва. Те са окупирали пазара, ти не можеш да стигнеш до пазара, ако не работиш с тях.“ 

Има европейски фондове, предвидени за ситуацията с коронакризата още от миналата година, които не са използвани и е нужна бърза реакция от страна на държавата за подпомагане на бранша, обобщи Михайлов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21