Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо нова наредба предвижда децата да се връщат на градина без бележка, че са клинично здрави

Директори на детски градини обаче смятат, че контактната бележка е една бариера за болни деца

Снимка: Община Мездра

Проект на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини предвижда децата да се връщат на градина, без да представят така наречената „контактна бележка“.

Сега по нормативен акт има изискване общопрактикуващият лекар да издава медицинска бележка за липсата на контакт на детето със заразно болен не по-рано от 3 дни от постъпването на детето в детската градина. Също такава медицинска бележка се изисква от общопрактикуващия лекар и след отсъствие на детето за повече от 10 дни от градината.

Медицинската бележка в горните случаи на практика се издава въз основа на данни, предоставени от родителя, което обезсмисля изискването тя да бъде съставяна от общопрактикуващия лекар. Подобно изискване не носи очаквания резултат и същевременно обуславя тежест както за лекаря, така и за родителя, се посочва в аргументите на вносителите на промяна на Наредбата.

"В групата нямаме в момента много болни деца", коментира за БНР директорът на столична 99 детска градина "Брезичка" Ваня Харбалиева:

"На всички родителски срещи поставяме въпроса да не водят болни деца на градина. Това зависи от съзнанието на родителите. Сега сме по-стриктни, заради пандемията. Сега има по-голямо разбиране.

Децата, които се връщат на детска градина след отсъствие, вече няма да трябва да предоставят бележка от личен лекар, че не са били в контакт със заразно болен в последните 3 дни. Това предвиждат промени в наредбата за здравните изисквания към детските градини, подготвени от Министерството на здравеопазването. Тази бележка се издава въз основа на твърдения на родителите и реално само създава допълнителна заетост на личните лекари, става ясно от мотивите. Освен това изискването води до опашки пред лекарските кабинети, което нарушавало противоепидемичните мерки.

Част от родителите са съгласни с тези аргументи:

"Всичко е проформа, личният лекар пише това, което му каже родителят. Детето не се води на тези прегледи. Но пък има още родители, които ги водят с лека настинка на детска градина", казаха пред БНР родители.

И ако родителите са съгласни да отпадне контактната бележка за извинения на отсъствията на децата в детската градина, на бележката държи директорът на 99 та детска градина "Брезичка" - Ваня Харбалиева:

"Аз съм привърженик на контактната бележка. Защото тя е една бариера за тези деца, които не са доизлекувани. Наистина, въведените Декларации, които се попълват от родителите им спестяват време и в 98 на сто тези декларации са истински.

Но според мен е добре детето да бъде задължително прегледано от лекар и тази бележка да не бъде формална", категорична е директорката на 99 детска градина в столицата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04