Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Симидчиев: Хората с потиснат имунитет са „фабрика“ за мутирали вируси

Ако Омикрон е по-лош от предходните, ще има рестарт на пандемията, но ако не е, може да помогне тя да приключи, казва пулмологът

Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

„Аз се чувствам много по-силен в законодателната власт, защото имам дългосрочна визия какво трябва да се коригира в нашето здравеопазване. Трябва да имаме много голям фокус върху превенцията, фокусът върху детско и майчино здравеопазване да е критично важен, защото това е бъдещето на нацията ни. Трябва да дигитализираме здравеопазването ни. Това са неща, които не могат да станат от изпълнителната власт.“ Това заяви пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, депутат от ДБ. Името на Симидчиев е сред спряганите за бъдещ министър на здравеопазването.

Според него надпартийният консенсус ще позволи хармонично развиване на здравеопазването с по-добро качество на здравните услуги. 

Относно приключилите експертни преговори Александър Симидчиев отбеляза:

Консенсусът беше по над 80% от дискутираните неща. Имаше едно-две неща, по които има нужда да се чуваме малко по-добре. Когато имаме толкова много неща за вършене, залитането в определени популистки тенденции не е конструктивно в дългосрочен план.“

В предаването „Преди всички“ д-р Симидчиев коментира и настъпването на новия вариант на коронавируса - Омикрон:

„Имаме една данна, която е сигурна – че този вирус е по-заразен, което прави рисковете от него големи не за друго, а защото не знаем другите компоненти. Не знаем дали той ще бъде чувствителен или не към ваксините и към преболедувалите и не знаем дали и колко тежко се кара това заболяване.“

В конкретния момент трябва да направим така, че новият вариант да не влезе масирано в страната, смята специалистът:

Ако това се случи и той е по-лош от предходните, ще имаме рестартиране на пандемията. Ако пък не е по-лош от предходните, пандемията може да се облекчи. Но при всички положения, ако трябва да вземаме решения към момента, предпочитаме да направим грешка в посока на това да запазим повече човешки животи, вид застраховка.“

„Ако реално имаме вирус, който е по-малко опасен и той измести сега съществуващия вирус, може да се окаже, че той реално помага пандемията да приключи по-лесно и по-бързо. Тоест имаме и варианта той да е по-добър за човешката популация.“

Честотата на мутациите зависи от това колко често вирусът попада в гостоприемни субекти, уточни Александър Симидчиев. По думите му слабият имунитет, понеже не изличава вируса, му позволява той да се адаптира чрез мутации и все по-добре версии за вируса да стават водещи в самия организъм.

„Така че, ако има „фабрика“ за мутирали вируси, то това са хора, маса от голямата част от популацията, които са с потиснат имунитет. Южна Африка е един от резервоарите на СПИН и там, ако се зарази такъв човек с коронавируса на Covid-19, този вирус не бива изличаван от имунитета и вирусът може да продължава да се адаптира и да мутира в един и същи организъм, и ако такъв човек зарази друг – да имаме много по-адаптиран и годен от еволюционна гледна точка вирус.“

Омикрон вариантът не е възникнал скоро, има дълго „родословно дърво“, имал е достатъчно време да възникне, просто сега е достигнал критичната фаза да стане достатъчно заразен, поясни още пулмологът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски учени твърдят, че са открили нов цвят

Екип от американски учени твърди, че е открил нов цвят, който никой човек не е виждал досега, съобщи Би Би Си. Изследването е резултат от експеримент, при който изследователите  от САЩ са насочвали лазерен лъч към зеницата на едното око на всеки участник в експеримента. Чрез стимулиране на специфични клетки в ретината участниците твърдят, че..

публикувано на 19.04.25 в 19:50

Трафикът е нормален на всички ГКПП на границата ни с РСМ

Трафикът е нормален на всички гранични пунктове (ГКПП) на границата ни със Северна Македония, Сърбия и Турция, информират от Граничната полиция. На граничния пункт "Станке Лисичково" се извършва цялостна реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета. На границата с..

публикувано на 19.04.25 в 19:37

Блокират за пети ден сръбската национална телевизия в Белград

Протестиращи сръбски студенти и граждани блокират за пети ден сръбската национална телевизия РТС в Белград. Това съобщи БТА. Протестът ще продължи, както обявиха студентите, докато не се обяви нов конкурс за членове на събския регулатор за електронни медии РЕМ или докато не спре работата на РТС. Блокирани са входовете на РТС в центъра на..

публикувано на 19.04.25 в 18:58
Слизането на Благодатния огън на Гроба Господен.

Специални почести за Благодатния огън в Гърция. Военни самолети го носят до островите

Със специални почести в Атина посрещнаха Благодатния огън от Йерусалим. Военни самолети го носят до всички острови. Хиляди вярващи посрещнаха благодатния огън на летището в Атина. Гръцката делегация в която участваха висши духовници и заместник-министърът на външните работи присъства на церемонията по слизането на благодатния огън в..

публикувано на 19.04.25 в 18:54
Д-р Димитрия Вълчева

Кои са рисковите групи за жлъчна кризи и как да преминем от пост към обилно хранене

Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система.  Особено чувствителна към тежката и мазна храна е жлъчката. Какво може да предизвика в празничните дни една жлъчна криза - разказва д-р Димитрия Вълчева, хирург в Първа клиника по коремна хирургия на Военномедицинската академия в..

публикувано на 19.04.25 в 18:21

Благотворителен базар в храм в Горна Оряховица събра 1400 лева за лечението на дете

Великденският благотворителен базар в храма "Свети Три светители" в Горна Оряховица събра 1400 лева за лечението на 5-годишната Анита Петрова от село Правда, която страда от детска церебрална парализа.  Благотворителната инициатива беше организирана от женското дружество "Свети Мина" в Горна Оряховица. Лечението на Ани е една от каузите, с които..

публикувано на 19.04.25 в 17:20
Дискотеката в Кочани, където след пожар загинаха десетки младежи, а над 150 бяха ранени.

В Кочани протестираха близки на загиналите при трагедията през март

Родители и близки на загинали при пожара в дискотека в Кочани, Северна Македония, протестираха днес в града под мотото "Закъсняла реакция", съобщават местните медии. Родителите настояват за справедливост за починалите деца. Пожарът в дискотека "Пулс" в Кочани избухна на 16 март и причини смъртта на 62-ма души. Пострадалите общо бяха около двеста. До..

публикувано на 19.04.25 в 17:14