"Законовите изисквания за продажба на кученца често се пренебрегват. Купувачите стават лесна жертва на продавачите. Това е една жестока индустрия, която разчита на анонимност, измама, експлоатация на животните. Стотици кученца се отглеждат в ужасяващи условия, развъждат се на конвейер в мазе или в барака, след това се продават твърде малки и без ваксини, често болни. Тези кученца не са микрочипирани, регистрирани, нямат паспорт и не може да бъде проследен произходът им, здравният им статус".
Това подчерта пред БНР Марина Атанасова от "Четири лапи".
По думите ѝ отговорните институции явно нямат капацитет за справяне с масовия проблем.
"По закон би трябвало всички кученца да се продават от лицензирани развъдници или от зоомагазин, които изпълняват условията. Обаче, дори в лицензирани места тези изисквания не се спазват. В зоомагазините не трябва да се продават кученца, защото изискванията за хуманно отношения на животните често в тях се пренебрегват... Призоваваме всички хора, които имат съмнения или са станали жертва/свидетел на незаконна продажба на кученца, да подадат сигнал в Българската агенция по безопасност на храните, за да се извърши проверка и да бъдат наложени санкции".
На страницата на БАБХ има списък с регистрирани развъдници. "Кученцето, което се купува, трябва да е с микрочип и с паспорт".
В предаването "Хоризонт до обед" Атанасова посочи, че предвид Covid ситуацията и локдауните търсенето на кученца в страните от Западна Европа е нараснало осезаемо:
"Много развъдници в Източна Европа или прекупвачи се възползват от това. Най-много кученца изнасят Словакия, Словения, все по-често и България. Индустрията е за милиарди евро. Незаконната търговия с кученца представлява сериозна организирана престъпност".
Тя припомни, че по закон у нас размножаването на домашни любимци в домашни условия трябва да бъде предотвратявано.
"Ако то е желано, търсено и организирано, ние вярваме, че в такива случаи трябва мястото да се регистрира като развъдник. Ако става въпрос само за котило, ако хората искат да си гледат не едно, а две кученце, това е добре. Но под такова извинение много хора започват да развъждат в домашни условия и да продават кученца, а това е проблем. Кученцата не са регистрирани, няма проследяемост откъде идват, как са отглеждани".
Интервюто с Марина Атанасова можете да чуете в звуковия файл.
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..