Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Джеймс Уеб“ ще наследи „Хъбъл“

Телескопът от ново поколение ще се саморазгъне и самосглоби

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Наследникът“ на космическия телескоп „Хъбъл“ – „Джеймс Уеб“, ще бъде изстрелян в космическото пространство на 22 декември. В програмата участват НАСА, Европейската космическа агенция и Канада.

С помощта на „Хъбъл“ бяха уточнени много разстояния във Вселената, бяха открити и наблюдавани много екзопланети, беше възможно да се наблюдават много далечни обекти, припомни в интервю за БНР проф. Олег Йорданов от Университета „Клемсън“ в Южна Каролина, който е специалист по физика и математика.

Гледането надалеч в пространството означава, че ние гледане назад във времето“, подчерта той.

Така с „Хъбъл“ най-ранните възможни обекти, които сме били в състояние да видим, са между 600 и 800 милиона години след създаването на Вселената, уточни Йорданов.

„Ако искаме да видим много по-далечни обекти от „Хъбъл“, този телескоп трябва да бъде съсредоточен в инфрачервената област.“

С инфрачервени лъчи могат да се наблюдават местата с много прах, местата, където се създават нови звезди и нови планети, поясни проф. Йорданов. Това по думите му ще позволи директното наблюдение на създаването на „нови планетарни звезди и планетарни системи“.

Учените се надяват с помощта на новия телескоп да се изследват атмосферите на планените извън Слънчевата система

Телескопът „Джеймс Уеб“ ще работи при температура само 20 градуса над нулата. Огледалото на телескопа е с диаметър над 6 метра и има златно покритие.

Новият телескоп ще бъде разположен в т. нар. Точка на Лагранж, уточни специалистът.

„Ще се намира на разстояние около 1 500 000 километра от Земята, почти четири пъти разстоянието до Луната.“

„Земята ще е между него и Слънцето“, допълни ученият.

Заради мащабите му няма достатъчно голяма ракета, която да изстреля телескопа и в пълния му вид той „ще се разгъне сам себе си, като някаква играчка оригами и ще се самосглоби по време на полета до Точката на Лагранж“, отбеляза Олег Йорданов.

В предаването „Хоризонт до обед“ той посочи, че рисковете са огромни.

„Има няколко хиляди единични операции, които трябва да се реализират, за да се разгърне напълно телескопът. Затова са извършени огромни количества тествания, проверки. Този телескоп е замислен в средата и края на 90-те години с идея да бъде изстрелян 2007 г., отлаган е многократно. Сегашната му цена за НАСА е 9 660 000 000 долара – най-скъпото единично изстрелване в историята на НАСА и всичко трябва да работи.“

Телескопът е наречен на името на втория шеф на НАСА от най-продуктивния период на космическата агенция през 60-те години на миналия век, когато се развива  програмата „Аполо“.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01