Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домът музей на Вапцаров в София показва знакови реликви

5
Снимка: БГНЕС

Днес, в деня на 112-ата годишнина от рождението на Никола Вапцаров ще бъде отбелязан и 65-годишният юбилей от създаването на музея на поета в София. Това ще се случи с две събития – камерната изложба „Знакови дарения“ и презентацията „Преображението на един музей“, която проследява драматичната съдба на музея.

Катя Зографова  Снимка: БГНЕС

„Когато Никола Вапцаров беше в политическа немилост в един период, този музей беше оставен на самотек и състоянието му беше злокобно. Първата реакция на посетителите беше да направят крачка назад и да си тръгнат. Като съчетаем тази идеологически тежка и остаряла изложба с битовата разруха, това беше една мостра на тоталитарен музей на ужасите“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ Катя Зографова, главен уредник на Музея на Вапцаров, който е част от Националния литературен музей.

Снимка: БГНЕС

За 100-годишнината на поета Дом музей „Никола Вапцаров“ бил изцяло реновиран. Пространството на столичната улица „Ангел Кънчев“ вече е многофункционално. Познато е на ценителите като „Високото пространство“.

Едно от най-ценните дарения за музея е тетрадката със запазените оригинали на „Прощално“ и „Предсмъртно“ - „тези катарзисни, последни творби, които са много важен и ярък психологически и исторически документ“, допълни Катя Зографова. Дарението е от дъщерите на Младен Исаев, който изнася тетрадката от затвора и я запазва.

„Това се случи през 2004 г., когато музеят още беше в този мрачен период на битова немара. Като че ли тази знакова реликва беше някакъв талисман за преображението на музея.“

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 

Снимки от музея: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16