Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid сложи точка на интервенциите в Близкия изток, регионалните сили поемат съдбините на региона

Еманюел Макрон
Снимка: БГНЕС

В края на миналата седмица френският президент Емануюел Макрон посети Дубай, Джеда и Доха. Месеци преди президентските избори, той издейства 7 хиляди работни места  в страната си за години напред. Тези работници ще правят изтребителите "Рафал" за военновъздушните сили на Обединените арабски емирства - страна, малка на размери, но огромна като петролно богатство и проекция на военна мощ не само в Близкия изток, но и в Африканския рог и Средиземноморието.

След 2027 година Емирствата ще получат 80 изтребителя от най-новата модификация на "Рафал". Сделката на стойност 14 милиарда евро компенсира поне донякъде загубите от нереализираната продажба на подводници за Австралия - останала нереализирана в последния момент заради подмолната намеса на големия американски съюзник. Този път Макрон изпревари Щатите, които все още умуват дали да пласират своите Ф-35 в Абу Дабу.

Само от гледна точка на буксуващите преговори за иранската ядрена програма сделката като че ли се оказа не съвсем навременна и предизвика гневна реакция от Техеран.

Според д-р Дейвид Робъртс, преподавател по международни отношения и сигурност в лондонския King's College, обаче отражението на сделката за "Рафал" върху ядрените преговори едва ли ще е съществено. Напротив, ефективният асиметричен отговор на Техеран срещу военните предизвикателства в Залива е убедил Абу Даби да търси разбирателство.

А според д-р Ема Субрир от вашингтонския Институт за арабските държави от Залива общото предизвикателство на климатичните промени може да помири противниците от двете страни на Залива.

Френската министърка на отбраната Флоранс Парли изрази увереност, че продажбата на 80 "Рафал"-а ще "допринесе директно за стабилността в региона". В същото време говорител на иранското външно министерство заяви точно обратното - че с тези продажби французите подклаждат огъня в Близкия изток. Кой от двамата е прав?

"Този спор е безкраен, с множество аргументи от двете страни. Но, от гледна точка на една малка държава от Залива, предполагам, че Иран се възприема като фундаментална част от региона, която няма да се изпари току-така. Да, Обединените арабски емирства могат да имат много близки отношения със Съединените щати понастоящем. С някои европейски държави също. Но един ден може да им се наложи да се бият сами срещу тази значима сила в региона. Затова са им нужни тези оръжия," казва Дейвид Робъртс.
БГНЕС                                        Снимката е илюстративна
За евентуална продажба на "Рафал" в Залива се преговаря от години. Защо обаче французите решиха да финализират сделката точно в този момент - критичен за ядрените преговори във Виена? Могат ли да се представят все още за честни посредници между Щатите и Техеран?

"Монархиите в Залива вече доста се понапълниха с най-модерно западно въоръжение," отбелязва Робъртс. "Това, което бе подписано (на 3 декември), е само още една сделка за в бъдеще. Със сигурност, на този етап не променя нищо в региона."

Но оръжейните сделки на арабите със Запада провокират Иран да усъвършенства и засилва още повече ракетния си арсенал ...

"Двата проблема са тясно свързани," признава Робъртс. "В европейските столици, в Залива, а и във Вашингтон не се взима под достатъчно внимание гледната точка на Техеран за това колко заплашително изглежда трупането на оръжие от арабските му съседи."

"Иранският отговор е асиметричен по необходимост. Иранците не могат да се мерят технологически със западните доставчици на арабите и затова търсят други начини да се противопоставят, например като подкрепят въоръжени групировки в различни държави и като развиват ракетните си войски," казва Робъртс от Кингс Колидж.

Ема Субрир от вашингтонския Институт за арабските държави от Залива разглежда сделката за самолетите извън "иранската" плоскост:

"Сделката за „Рафал“ трябва да бъде поставена в контекста на 50-тата годишнина от независимостта на Обединените арабски емирства, а също така и на отложената продажба на американските Ф-35. Тази продажба бе договорена в края на мандата на Доналд Тръмп, но все още е в режим на проверки от администрацията на Байдън. Като основните съображения от американска страна са свързани със сближението между Емирствата и Катар и нямат никакво отношение към Иран."

"Предвид факта че единственият друг клиент за тези изтребители в региона е Израел, първоначалните намерения на Тръмп с планираната продажба на Ф-35 може би са били да консолидира един антиирански фронт. Но като купиха френските „Рафал“ Обединените арабски емирства се наредиха до Египет, Катар и Индия. Така че на практика се консолидира регионалният ред на автократични режими, укрепнали след Арабската пролет."

"Сделката за „Рафал“ дава по-голяма стратегическа автономия на Обединените арабски емирства. С нея Абу Даби и Париж дадоха на Вашингтон да разбере, че не са съгласни да се водят по американския сценарий за нова Студена война срещу Китай."

Съвет за сътрудничество на страните от Персийския залив лого
Ще използва ли Абу Даби увеличаната си "стратегическа автономия" за нова намеса в Либия, например?

"Ако водихме този разговор преди години, бих отговорила „може би“," казва Субрир. "Но не мисля, че това е на дневен ред днес. Емирствата понесоха доста силен удар върху репутацията си заради интервенциите си в Йемен и Либия. Сближението с Турция говори за много неща. Преговаря се за потенциално сътрудничество, може би дори за направата на бойни дронове - същите дронове, които Турция предоставяше на противниците на онези групи в Либия, които бяха поддържани от ОАЕ. Това наистина говори много за промяната, настъпила в регионалната динамика."

Какво да кажем за отношенията на Емирствата с големия съсед оттатък Залива. Те са в криза поне от 5 години, но в началото на тази седмица съветникът по националната сигурност на Емирствата - шейх Тахнун бин Зайед ал Нахян посети Техеран. Заговори се и за възможна ответна визита на президента Раиси. Могат ли тези срещи да доведат до трайно помирение?

"Виждаме вече, че компания от Дубай договаря проект за възобновяема енергия в една от иранските провинции. Може би тази „комерсиална дипломация“ е новият подход на Емирствата. Няма да се изненадам ако видя още такива проекти и договорености," казва Дейвид Робъртс.

"Предполагам, че в основата си такива дипломатически инициативи целят намаляване на градуса на напрежението в Персийския залив. Спомнете си как преди две години ключовите петролни съоръжения в Абкайк и Хураис в Саудитска Арабия бяха успешно атакувани с дронове и крилати ракети. Ракетите преминаха през противоракетната отбрана и поразиха целите си със съвършена прецизност."

"Именно септември 2019-та бе преломен момент в историята на Залива. Тогава монархиите там осъзнаха, че да имаш политически съюз със Съединените щати, да разчиташ на възпиращата сила на американците и дори на американските технологии - че всичко това не е достатъчно. Никое от тези неща не спря атаката."

"През този ден монархиите в Залива, и особено Обединените арабски емирства, разбраха, че трябва да възприемат далеч по-примирителен подход към Ислямската република - да успокоят водите. Какво да Ви кажа? Не Вас тази перспектива не Ви ли изглежда по-добра за региона," пита Дейвид Робъртс.

БГНЕС
Визитата в Техеран на високопоставения представител на Обединените арабски емирства показва отдръпването на Съединените щати от региона и открехва вратата към регионално сътрудничество срещу нов общ противник на иранците и арабите, сочи Ема Субрир.

"Все по-ясно се очертава тенденцията регионални, а не външни, актьори, да бъдат водещите сили в политиката по сигурността във и около Персийския залив."

"Днес всички страни полагат усилия най-вече за неутрализиране на неблагоприятните последици от пандемията и желанието за интервенции е по-малко. Затова моментът е благоприятен за регионалните сили да поемат в свои ръце опазването на сигурността в своите региони."

"Интересно е да се наблюдава как проблемите, застрашаващи човечеството, заемат все по-централно място при преговорите в региона. Когато страните от Залива обсъждат въпроси за сигурността, вече не става дума само за политически и военни въпроси, но и за възобновяема енергия, за сигурността на водоизточниците и пр."

"Не забравяйте, че регионът около Персийския залив е един от тези, които много скоро ще бъдат засегнати екстремно от климатичните промени и очаквания недостиг на храни и водоизточници. Съсредоточаването върху тези общи предизвикателства и търсенето на мостове за общо противодействие със сигурност са добра вест за регионалната стабилност," смята Ема Субрир.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Салим завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти, така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27