Предстоят промени в европейската директива за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, които да осигурят по-добра потребителска защита и да отговорят на новите реалности, които наложи пандемията от коронавирус. Директивата за пакетните пътувания е въведена в законодателството на страните членки през 2018 година, като е предвидено през 2021 ва година да бъде направена оценка на влиянето й.
През това време се случиха два големи труса на европейския туристически пазар - единият свързан с фалита на големия туроператор Томас Кук, а вторият с пандемията от коронавирус, която на практика стопира работата на туристическата индустрия. След като оценката за влиянието на директивата вече е направена и са набелязани недостатъците, предстои големият дебат, с който предстоящите промени да бъдат ефективни и работещи.
Обикновено множеството изисквания към стопанските субекти, свързани с потребителската защита създават редица тежести за бизнеса.
В Европейската асоциация на туроператорите членуват 33 асоциации, включително такива извън Европейския съюз.
Кои са предизвикателствата, пред които са изправени туроператорите след започването на пандемията:
„Най-голямото предизвикателство пред туроператорите и туристическите агенти в условията на COVID-19 са свързани с това да можем да предложим услуги за клиентите си в цялата им пълнота, да успеем да съберем изчерпателна информация за дестинацията, да сме изработили система на работа, която да може да се справи с постоянните промени в ограниченията за пътуване. Също така да съумеем да предложим правилната услуга за клиентите си от гледна точка на провеждането на тестове - да се намерят най-подходящите места в отделните дестинации. Цялата тази организация е изключително трудна, защото фирмите работят с намален персонал. От друга страна заради голямата несигурност клиентите са много внимателни. Затруднени сме заради променящите се ограничения в много кратки срокове, които не могат да бъдат предвидени. Новият вариант на вируса - Омикрон е още един пример за това, защото в рамките на 2 седмици половината свят реши да не се пътува до континента Африка, дори и да няма конкретна научна причина за това решение“.
Как се промени търсенето на потребителите на туристически услуги?
Хората искат информация. Защото това, което наблюдаваме е тяхното желание да пътуват и то колкото е възможно по скоро. Така, че ние трябва да им предоставим точната информация и да ги уверим, че пътуването ще се случи по един сигурен за тях начин, с прилагането на точните протоколи за сигурност. Те искат да са уверени, че няма да имат тревоги по време на ваканцията си и ще могат да се с възползват от пълните възможности на дестанцията, но по един сигурен начин, който ще им гарантира спокойствие. Повечето хора в Европа предпочитат да пътуват в рамките на европейските страни, посочи Ерик Дрезин:
„Далечните дестинации са възможни, но са доста ограничени като търсене и като възможности по много причини. Първо не всички са отворени за пътуване. Например, ако искате да посетите Китай, това не е възможно. Също карантинните, здравните мерки са много строги.“
По какъв начин бизнесът на туроператорите беше засегнат от ковид кризата?
„Силата на проблема, който ни върхлетя през март миналата година изведнъж, е невиждана досега. Това беше драматична промяна, защото ние трябваше да отменим абсолютно всички пътувания в едно и също време. Не затвори само една дестинация, а просто всичко просто замря. Масовите анулации предизвикаха масови проблеми, които трябваше да бъдат разрешени едновременно. И това стовари огромен финансов проблем върху организаторите на пътувания. Те не можеха да върнат сумите на клиентите си, защото нямаше връщане на предплатени услуги от техните доставчици. Авиокомпаниите имат модел, при който използват предплащане, за да финансират всекидневния си бизнес.
Има необходимост от осъвременяване на законодателството, което е свързано с правата на пътниците и на организаторите на туристически пакети. Какви ще бъдат промените?
„Ние имаме директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги. Тя беше въведена през 2018 година, но в момента не отговаря на ситуацията, пред която сме изправени. Работим с всички заинтересовани страни - в България сме във връзка с Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, която е наш член - за да убедим Европейската комисия да преразгледа тази директива. Темата ще бъде на дневен ред през следващата година.
Ако разгледаме потребителската защитата на пътниците на авиокомпаниите, които самостоятелно са си закупили билети, авиокомпаниите са задължени да върнат в рамките на 7 дни сумите за отменените полети. Но ако билетите са закупени през туристически агент, такова задължение на авиокомпаниите към туристическите агенции няма. Така, че е налице неравнопоставеност.
Каква е позицията на Европейската асоциация на туроператорите по промените в директивата?
Европейската асоциация на туроператоритеработи със своите членове и сме в постоянен контакт с Европейската комисия, за да предложим промени в директивата за пакетните пътувания. В тази защита има необходимост да се включат и междуфирмените връзки – на организаторите на туристически пътувания и на доставчиците на услуги. Причината е в това, че средствата, които са платени от потребителите към туроператорите са защитени, но средствата, които са платени от туроператорите към доставчиците като авиокомпании, хотели, превозвачи не са защитени. Необходимо е да получим тази защита и да изравним отговорностите, да намерим този баланс.
И може би още една важна промяна, която трябва да бъде направена. Тя се отнася до системата на ваучерите. Необходимо е да се допусне гъвкавост на законодателството в случай на пандемия или извънредни обстоятелства. Ваучерите, които бяха допуснати в 12 страни в Европа, могат да бъдат въведени навсякъде".
Кога можем да очакваме туристическата индустрия да се възстанови от кризата?
"Надявам се, че през 2022 година бизнесът ще започне да се справя малко по-добре, но истинският рестарт може да започне през 2023та. Числа, каквито имахме през 2019та година не можем да очакваме преди 2024та – 2025 - та година. Така че има още дълъг път пред бизнеса и пред хората", заяви още за "Хоризонт до обед" Ерик Дрезин.
Още по темата в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..