Познатите ни топки в най-различни цветове, патенца, мечета, снежни човеци и други излизат изпод майсторските ръце на няколко жени в работилничка в квартал Рилци в Добрич.
Всеки от нас си спомня с умиление годините, в които единствената украса, с която всеки дом разполагаше, бяха стъклените играчки за елха. Всяка домакиня старателно прибираше крехките играчки в кутии с памук, а когато дойдеше времето за украсата на новото семейно коледно дръвче, се вадеха внимателно от уютното им меко гнездо, което ги е приютявало една година.
Днес пазарът за коледна украса е залят от какви ли не красоти, но само стъклените играчки притежават магията на детството и спомените.
Няколко жени се събират два-три месеца преди края на годината в цеха в Добрич, за да се захванат с производството на стъклени играчки.
Собственик на предприятието е Георги Керанов, който вече 35 години се занимава с това.
„Тук съм около 25-26 години вече. Преди десет духачи имаше само и около 5-6 декоратори, опаковачи. Цехът беше голям, защото се работеше само за България. Нямаше внос от Китай, както сега. От няколко години се чувства малко напредък в нашата работа и това ни радва. Имаме възможност разширение да направим, да вземем по-млади хора и нещата да вървят“, разказва Керанов пред БНР.
„Стъклото има гланц, има си естетика, която привлича окото. Хората са свикнали от детството с такива играчки и държат на старата традиция.“
В момента в работилницата работят 5 души, които изработват около 20 вида коледни играчки.
Пътят на всяка стъклена играчка започва в ръцете на опитните жени, които с помощта на огън и продухване ваят най-различни форми. Иванка Стефанова има дългогодишен опит в тази професия, но в цеха за играчки е от съвсем скоро.
„Много се радвам и искам много това нещо да се запази занапред, да има такова производство, да се радват дечицата и не само дечицата. Това е красиво производство, красив артикул“, споделя тя.
Опасност има винаги, но ние вече сме свикнали да се пазим, да знаем как да работим, казва Димка Петрова, която също изработва играчки за елха.
С декорирането на стъклени играчки Христина Стоянова се занимава от 1971 година. За да започнеш да правиш нещо, трябва да ти харесва, но за да продължиш да се занимаваш с него повече от 50 години, трябва и да го обикнеш, убедена е тя.
„Всички ги харесвам. Която почна, работя я с удоволствие. Трябва да знаеш как да го направиш – и модела, и всичко.“
Ася Минчева е художник и отскоро работи в цеха за стъклени играчки като декоратор. Идва с огромно желание.
„Много ми допадна тази работа. Тук ми е празнично всеки ден. Резултатът накрая блести.“
За Коледа ръководителят на цеха Георги Керанов си пожелава догодина наследниците му да поемат завещаното тук, за да продължат стъклените играчки да радват всеки дом по време на най-топлите и уютни празници.
Снимки: Мая ЩърбановаАко на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...