Това прямо описание даде световноизвестната активистка Грета Тунберг на 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени. През 1992 г. 165 държави и организации се съгласяват да се борят с "опасното човешко въздействие върху климатичната система". Страните по конвенцията постепенно се увеличават до близо 200, на практика целия свят, и почти ежегодно се виждат на КОП-срещи. Отнема им 5 години да се съгласят с научния консенсус, че глобалното затопляне съществува и то е направлявано от парникови емисии, произвеждани от човешка дейност. След още 18 години светът се събира в Париж за 21-вата КОП и се съгласява да ограничи глобалното затопляне между градус и половина и 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните времена. Но прочутото Парижко споразумение не съдържа думите въглища и изкопаеми горива. Минават още 5 години, за да дойде 26-тата КОП в Глазгоу, в чийто финален пакт усилията вече официално се насочват към ограничаване на "въглищната енергия" и "неефективните изкопаеми горива".
В какво не успя конференцията в Глазгоу? По искане на някои от най-големите източници на парникови емисии като Китай и Индия, във финалния текст постепенното спиране на използването на въглища беше заменено с постепенно намаляване на безконтролното изгаряне на въглища за производство на енергия. Логично, езикът направлява цялостната амбиция на мерките за борба с негативното влияние на климатичните промени. И в момента тя не изглежда голяма. Сериозен напредък не беше постигнат и по другия стълб на климатичната конвенция от 1992 - финансовата помощ от развитите за бедните страни за справянето с последствията от климатичните промени. Общ механизъм за администрирането на такива помощи няма и след Глазгоу.
В шотландския град повече страни се ангажираха с крайни срокове за спиране на добива и изгаряне на въглища, но не и най-големите замърсители САЩ и Китай. Индия заложи срок за въглероден неутралитет след 50 години. Всичко това не изглежда обнадеждаващо предвид оценката от това лято на Междуправителствената експертна група по климатични промени, че затоплянето с градус и половина над прединдустриалните времена може да е факт до десетилетие при сегашното количество излъчвани парникови емисии. А до края на този век - срокът заглегнал в Парижкото споразумение - затоплянето би достигнало 2,7 градуса.
Затова вероятно Грета Тунберг и новото поколение екоактивисти чуват само "дрън-дрън" от разговори, които по същество разсрочват и отлагат преки действия. На КОП26 делегатите, свързани с бизнеса с изкопаеми горива, са били над 500 - повече от представителите на която и да е държава. Обратната гледна точка - мини, централи, добивът и транспортиране на различни горива, продължават да дават милиони работни места, понякога в региони с малко други възможности за заетост. И такива страни не разбират защо трябва да са по-амбициозни в сложния зелен преход, когато големи замърсители като САЩ и Китай не бързат с реалните действия.
Политиците забавят предприемането на необходими действия, защото търсят баланс между политически, икономически и други интереси, смята климатологът Антоанета Йотова. По думите ѝ политиките, свързани с коронавируса, са избутали на по-заден план реалните действия за реагиране на климатичните промени.
„За другите кризи – икономически, здравни все пак човечеството има натрупан опит. но ваксина за климатичната криза няма“, подчерта тя.
Тази седмица Световната метеорологична организация призна още един рекорд - температура от 38 градуса в арктическия кръг, отчетена на 20 юни в Сибир. Какво означава затоплянето? В случаи като наводненията в Германия или пък тези в китайската провинция Хенан, дъжд за една година пада в рамките на три дни. Другаде, както в части от Съединените щати и Южна Америка, незапомнена суша застрашава водните ресурси и възпрепятства земеделието. Това увеличи популяцията на скакалци в Източна Африка, отново свързвана със затоплянето. Събитията са разнообразни и обединени от своята непредвидимост.
И след 2021 научният консенсус изглежда не се превърна в политически. Имаме и различията в подходите. В Европейския съюз, който е ангажиран с въглеродна неутралност до 2050 г., двете водещи сили имат различно мнение как тя да бъде постигната. Франция и още 12 страни настояват ядрената енергия да се счита за зелена, което да отключи допълнително финансиране за такива проекти. Германия, от чието ново правителство са част и Зелените, е несъгласна и иска целият зелен преход да се обърне към възобновяемите източници.
А дори зеленият преход да се реализира справедливо спрямо хората във въглищните региони, революцията има друга ресурсна цена - необходимите в електрониката, включително във възобновяемите технологии ценни метали, които често се добиват в условия на трудова експлоатация в развиващи се страни. Световният икономически модел е основан на растежа, но планетата разполага с ограничени количества ресурси, независимо дали на уран, литий или кобалт. Всичко това кара някои учени да повтарят, че няма да решим проблема, ако заменим всяка бензинова и дизелова кола с електрическа. Трябва да намалим самия брой на колите и цялостната си консумация.
Снимки: ЕПА/БГНЕС, ukcop26.orgИзкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..