Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2021 - Ваксина за климатичната криза няма

Снимка: БГНЕС

Все още чукаме на вратата на климатичната катастрофа“ - така генералният секретар на ООН обобщи видяното на 26-ата климатична конференция на организацията в Глазгоу - събитие, от което се очакваше да начертае пътя към реално ограничаване на негативните ефекти от климатичните промени. Според Гутериш взетите на конференцията решения не са достатъчни. Според обновените оценки на учените ефектът от човешкото въздействие върху околната среда е далеч по-разрушителен спрямо предишни оценки.

Това прямо описание даде световноизвестната активистка Грета Тунберг на 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени. През 1992 г. 165 държави и организации се съгласяват да се борят с "опасното човешко въздействие върху климатичната система". Страните по конвенцията постепенно се увеличават до близо 200, на практика целия свят, и почти ежегодно се виждат на КОП-срещи. Отнема им 5 години да се съгласят с научния консенсус, че глобалното затопляне съществува и то е направлявано от парникови емисии, произвеждани от човешка дейност. След още 18 години светът се събира в Париж за 21-вата КОП и се съгласява да ограничи глобалното затопляне между градус и половина и 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните времена. Но прочутото Парижко споразумение не съдържа думите въглища и изкопаеми горива. Минават още 5 години, за да дойде 26-тата КОП в Глазгоу, в чийто финален пакт усилията вече официално се насочват към ограничаване на "въглищната енергия" и "неефективните изкопаеми горива".

В какво не успя конференцията в Глазгоу? По искане на някои от най-големите източници на парникови емисии като Китай и Индия, във финалния текст постепенното спиране на използването на въглища беше заменено с постепенно намаляване на безконтролното изгаряне на въглища за производство на енергия. Логично, езикът направлява цялостната амбиция на мерките за борба с негативното влияние на климатичните промени. И в момента тя не изглежда голяма. Сериозен напредък не беше постигнат и по другия стълб на климатичната конвенция от 1992 - финансовата помощ от развитите за бедните страни за справянето с последствията от климатичните промени. Общ механизъм за администрирането на такива помощи няма и след Глазгоу.

В шотландския град повече страни се ангажираха с крайни срокове за спиране на добива и изгаряне на въглища, но не и най-големите замърсители САЩ и Китай. Индия заложи срок за въглероден неутралитет след 50 години. Всичко това не изглежда обнадеждаващо предвид оценката от това лято на Междуправителствената експертна група по климатични промени, че затоплянето с градус и половина над прединдустриалните времена може да е факт до десетилетие при сегашното количество излъчвани парникови емисии. А до края на този век - срокът заглегнал в Парижкото споразумение - затоплянето би достигнало 2,7 градуса. 

Затова вероятно Грета Тунберг и новото поколение екоактивисти чуват само "дрън-дрън" от разговори, които по същество разсрочват и отлагат преки действия. На КОП26 делегатите, свързани с бизнеса с изкопаеми горива, са били над 500 - повече от представителите на която и да е държава. Обратната гледна точка - мини, централи, добивът и транспортиране на различни горива, продължават да дават милиони работни места, понякога в региони с малко други възможности за заетост. И такива страни не разбират защо трябва да са по-амбициозни в сложния зелен преход, когато големи замърсители като САЩ и Китай не бързат с реалните действия

Политиците забавят предприемането на необходими действия, защото търсят баланс между политически, икономически и други интереси, смята климатологът Антоанета Йотова. По думите ѝ политиките, свързани с коронавируса, са избутали на по-заден план реалните действия за реагиране на климатичните промени.

„За другите кризи – икономически, здравни все пак човечеството има натрупан опит. но ваксина за климатичната криза няма“, подчерта тя.

Тази седмица Световната метеорологична организация призна още един рекорд - температура от 38 градуса в арктическия кръг, отчетена на 20 юни в Сибир. Какво означава затоплянето? В случаи като наводненията в Германия или пък тези в китайската провинция Хенан, дъжд за една година пада в рамките на три дни. Другаде, както в части от Съединените щати и Южна Америка, незапомнена суша застрашава водните ресурси и възпрепятства земеделието. Това увеличи популяцията на скакалци в Източна Африка, отново свързвана със затоплянето. Събитията са разнообразни и обединени от своята непредвидимост.  

И след 2021 научният консенсус изглежда не се превърна в политически. Имаме и различията в подходите. В Европейския съюз, който е ангажиран с въглеродна неутралност до 2050 г., двете водещи сили имат различно мнение как тя да бъде постигната. Франция и още 12 страни настояват ядрената енергия да се счита за зелена, което да отключи допълнително финансиране за такива проекти. Германия, от чието ново правителство са част и Зелените, е несъгласна и иска целият зелен преход да се обърне към възобновяемите източници.

А дори зеленият преход да се реализира справедливо спрямо хората във въглищните региони, революцията има друга ресурсна цена - необходимите в електрониката, включително във възобновяемите технологии ценни метали, които често се добиват в условия на трудова експлоатация в развиващи се страни. Световният икономически модел е основан на растежа, но планетата разполага с ограничени количества ресурси, независимо дали на уран, литий или кобалт. Всичко това кара някои учени да повтарят, че няма да решим проблема, ако заменим всяка бензинова и дизелова кола с електрическа. Трябва да намалим самия брой на колите и цялостната си консумация.

Снимки: ЕПА/БГНЕС, ukcop26.org

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57