Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как празнуват в Израел Старата и Новата година

Снимка: БГНЕС

В Израел се празнуват и по нов и по стар стил. Обикновено край трапезите се събират целите семейства на местните християни. Ресторантите отдавна са резервирани както за официалната Нова година, така и за Старата Нова година. Летището е затворено за пътници от „червени страни“, а почти цяла Европа е с такъв код ,заради нарастващите случаи на болни от новите щамове на Covid-19.
Но и тази година в навечерието на празниците пристигат олигарси с частните си самолети ( за такива превозни средства няма ограничения). Те ще се веселят в бутикови хотели. Пристигат и известни артисти от цял свят, които ще участват в новогодишните им програми.

И все пак, какво е новото, необичайното през тази година за обикновените израелци питаме Игал Ясенов завeждащ  направление Евро-Азия в Еврейския национален фонд( организация която е създала и стопанисва голяма част от горите на сегашен Израел и част от обработваеми площи в пустинята Арава и притежава научен институт по селско и горско стопанство)


" В Куба, Испания и други страни на Нова година трябва да се хапнат 12 гроздови зърна. Там може и да съхраняват грозде в хладилни складове, но нашите селскостопански работници се обърнаха с молба към научния ни институт да селекционират сорт десертно грозде, който да зрее през зимата. Вярно, че израелската зима не прилича на европейската. Снегът е рядкост, а в пустинята, където са нашите селскостопански земи, въобще липсва. Миналата година те браха първите плодове от новите лозя, но заради пандемията не успяха да ги покажат и най-важното да изнесат от тях. Затова тази година бе голямата презентация , а малки самолети товарят прясно грозде за цялото северно полукълбо.

Вторият плод, дело на селекционерите ни в станцията в Офахим са череши, които зреят между декември и февруари. По принцип в Израел черешите са най-скъпия плод. До сега те зрееха само на севера в страната- в планините на Голан и Галилея. Има малко и в най-високите части на Юдейската пустиня. Просто плодът изисква студена зима, когато дървото да има латентен период, след което се събужда. Нашият институт, съвместно с института Вулкани, създаде черешови дървета , които „заспиват“ в най-жаркото лято и се събуждат през есента. Плодовете им са едри и сладки. Търсенето на „зимни череши“ е изключително голямо. Като се има предвид ,че между ноември и март е и сезона на ягодите, това са особено търсени плодове за семейната новогодишна трапеза.
Сред необикновената продукция на плантациите ни в Арава са и узряващите през зимата дини. За разлика от тези,които се отглеждат в цялата страна през лятото, нашите на са на земята , а „във въздуха“. По специална технология, те зреят действително на нещо като рафтове с височина човешки бой и могат да се берат автоматизирано.

И накрая за няколко думи за нашите зимни банани. Те са много сладки ,защото за разлика от вносните не се берат зелени, а най-много ден преди да се предложат на трапезата. Те са малки и особено вкусни. Но площите с този вид дървета не достигат и все още голяма част от бананите, предлагани в магазините са вносни, брани зелени и силно отстъпващи по вкус на нашите.

Към нас се обръщат селски стопани и за решаване на съвсем практични проблеми. Има застаряване сред земеделците. Младите предпочитат високите технологии и други сфери където печалбите са големи, а усилията и рисковете по-малки. Заради тях създадохме и нов вид ананаси. По принцип ананаса е тревисто растение. Първите три години не дава плод. И достига височина около 60 см. На практика не може да се използва техника при събиране на реколта. По нашата технология обаче сортовете са такива ,че машината изрязва високата тревистата част и по нататъшното отделяне на плода вече може да става механизирано, а на следващата година стеблото пониква на ново", разказа още за БНР Ясенов.

"Това се част от иновациите, с които се включваме в програмата на ООН за опазване на климата. Израел става един от основните донори в областта на пустинното земеделие. Надяваме се с това да помогнем както за преодоляване на природните катаклизми, така и за борба с глада в безводните райони на света", посочи още той.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 102 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-та. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10