Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" вероятно ще бъде изстрелян след Коледа

Телескопът ще наблюдава галактиките в инфрачервения спектър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

НАСА разреши изстрелването на космическият телескоп „Джеймс Уеб“, но най-рано на 25-ти декември, заради лошото време. Това ще стане от площадката в космическия център Куру, Френска Гвиана с ракета „Ариан 5". Мисията е на НАСА, Европейската космическа агенция и на Канадската космическа агенция. Телескопът ще наблюдава галактиките в инфрачервения спектър.

Как започва всичко

Всичко започва със „Хъбъл“ преди 30 години. Но учените по света чакат от четвърт век новия телескоп. Не че „Хъбъл“ е по-лош.18-те шестоъгълни огледала са направени от добре понасящия разликите в температурите в Космоса берилий и покрити със злато. Тъй като златото отразява много добре инфрачервените вълни на спектъра. Те ще образуват „око“ от 25 квадранти метра - 5.5 пъти по голямо от огледалното "око" на „Хъбъл“. Но и 62 процента по-леко от него.

За най-новата научна придобивка на човечеството

"Огледалата на „Джеймс Уеб“ ще се фокусират автоматично, благодарение на специални мотори в конструкцията. Системата разполага и с невероятно прецизен и може би най-скъпия стабилизатор на изображението. С „Джеймс Уеб“ учените искат да изследват най-старите звезди, галактики, които са се появили след Големия взрив най-рано. Изображенията ще бъдат толкова слаби, че на модерния телескоп ще му трябват 4 часа за експозиция. Ще търсят и потенциално обитаеми планети", пояснява д-р Рохиер Уиндхорст, интердисциплинарен учен от НАСА и професор в Държавния университет в Аризона. И още:
"Този телескоп ще ви изпрати по- далече във времето с няколко стотин милиона години, почти половин милиард години. И ще можем да видим ясно обекти, които на сегашните снимки от „Хъбъл“ изглеждат като малка светулка. Така ще актуализираме снимката на космическата история. А колкото по- далече във времето поглеждаме, толкова по-добре виждаме фазите от началното развитие на Вселената".
ЕПА/БГНЕС
"Това беше най-сериозното предизвикателство. Да се конструира защита, който да е достатъчно добра за оптиката, огледалата и електрониката. И в същото време да бъде достатъчно голямо и леко. Петте слоя са направени от мембрана, която прилича на онази, от която правят балоните, пълни с хелий. Първият слой е изложен на директна слънчева радиация. И се нагрява до 110 градуса. Колкото да сварите яйце. От страната на телескопа температурата ще е минус 223 градуса. Разликата е близо 300 градуса през цялото време на експлоатацията. Невероятно е, че това ще става само с петте слоя от тази материя". Това казва Айми Ло, един от инженерите на компанията, построила телескопа за НАСА, разказва пред американската телевизионна програма „60 минути“.

Защо няма варианти за ремонт на телескопа

Бил Оукс, който отговаря за програмата от страна на НАСА, споделя, че ако нещо се обърка с разгъването, има софтуер, който ще разклати конструкцията или ще завърти телескопа по начин, който би трябвало да помогне. Голямата надежда е обаче да няма никакви засечки. Защото, както обяснява професорът Рохиер Уиндхорст от НАСА и Държавния университет в Аризона – няма да има вариант за ремонти.

"За разлика от „Хъбъл“, който беше ремонтиран пет пъти, докато е в космоса, за „Джеймс Уеб“ това не би било лесна задача. Няма да е евтино и би било твърде рисковано. Така че изходната точка за дизайнът му още в началото на 2000-та година беше вместо ремонт „Джеймс Уеб“ да разполага с много резервни части. Затова на него има 6 жироскопа, достатъчно количество механизми, батерии, дори и компютри. И ако някоя от тези системи бъде засегната от малки метеорити, което дори и с „Хъбъл“ за 31 години не беше толкова често…тогава ще има резервна система, част, която да поеме функцията от развалената.

Но за „Джеймс Уеб“ въпросът е с горивото. То ще свърши след 10 до 40 години. Така със сигурност в този период от 10 до 40 години ще ни се наложи да използваме резервните части и системи. Този телескоп просто не е предвиден да бъде ремонтиран. Едно следващо поколение телескопи може би – да. Но не и този", пояснява още проф. Рохиер Уиндхорст от НАСА и Държавния университет в Аризона.

Телескопът е кръстен на Джеймс Уеб, ръководител на програма "Аполо", изпратила хора на Луната.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30