Силсила Махбуб e афганистанка, която живее от 8 години в столицата. На 20 години напуска Афганистан. Завършила е инженерство, а е работила като водеща в електронните медии в Афганистан. В България учи и икономика в Нов български университет.
"Афганистан остава завинаги в сърцето ми, там съм израснала. Надявам се да има ден, в който да се върна в родината си и да живеем по начина, по който сме свикнали. Мечтая страната ми да се върне към предишното си минало. Тогава, когато нямаше хиджаб и неравнопоставеност между мъжа и жената, както сега го наложиха талибаните.
А България е моята втора родина. Тук се чувствам добре", каза пред БНР Махубуб.
Според нея жените този път няма да бъдат подчинени от правителството на талибаните.
"Защото това са години, в които те разбраха, че са равнопоставени, те са образовани и не спират да протестират за правата си", заяви още пред БНР Махбуб.
В България Силсила Махбуб създава организация за подпомагане на мигранти - Бежански консултативен съвет.
"Ние сме 9 души от различни държави - Сирия, Афганистан, Ирак...и други. Ние самите знаем колко е трудно на бежанците. С помощта на Върховния комисариат за бежанците към ООН организацията се развива с цел да се подпомагат бежанците", посочи още Махбуб.
Силсила развива у нас и свой шивашки бизнес и ръчно изработва дрехи от Афганистан.
Още по темата в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..