Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти в Израел питат здравословна ли е безплатната храна за социално слабите

На бедните се дава храна, която изостава в супермаркетите

Снимка: Ани Петрова

Празниците са и време за благотворителност. Мнозина дават своята лепта за подпомагане на социално слабите. Въпросът е дали това, което се купува с тези пари е наистина полезно за семействата, които нямат възможност да си купят храна сами.

Казват, че в Израел може да няма къде да се подслониш, но няма да умреш гладен или ако ти се скъсат облекло и обувки винаги има с какво да ги замениш безплатно. Тел Авив е обявен за най-скъпия град в света. С изключение на десетина стоки, които се наблюдават от правителството и цените им са фиксирани, всички други стремително поскъпват и заради световната криза, а и заради птичия грип, който засяга цели птицеферми в Северен Израел.

„За съжаление, цената е основният критерий за снабдяване на различните централи, които разпределят храни сред тези, които не могат да си ги купят. Сега, всичко поскъпна, започваме да изключваме скъпите съставки от менюто. Обикновено се започва с месото, рибата, плодовете и зеленчуците. Според изследванията „болестите на бедните“ са затлъстяване, високо кръвно налягане, захарна болест и висок холестерол. Диетолозите предписват режим, който често не отговаря на финансовите възможности на хората от социално-слабите групи, а това повишава риска от затлъстяване или крие риск за тези, които са предразположени към диабет. По време на пандемията, тези категории от населението, на които сме осигурявали храна със високо съдържание на мазнини и захар, тестени произведения, се превръща в рисковата група. Ако оставим нещата както са били до сега, много скоро обществото трябва да отдели пари за лечението им“, каза за БНР Анат Кишон от централата на благотворителните организации в Израел.

Кишон допълни, че на най-бедното население се осигурява храна, която изостава в супермаркетите.

„Платежоспособните слоеве избягват бели брашна, обикновен ориз, захар, евтино олио, сладки и солени тестени изделия и джънк фуд, зеленчуци с нитрати, месо от животни подхранвани с хормони, млечни продукти с висока масленост и др. Но те засищат в момента на храненето и благотворителните организации, които уж трябва да помагат на социално слабите, предпочитат именно тях".

Снимка: Община Русе

Аргументът на благотворителните организации срещу държавна регулация е, че парите за тяхната дейност, в по-голямата си част, са от частни дарения и това им дава право да ги изразходват по свое усмотрение и съгласно волята на дарителя. Това допълни за „Хоризонт“ Едит Зелман, член на социалната комисия при Кнесета (израелския парламент).

„Забравят да споменат, че голяма част от тези дарения са за сметка на опрощаване на част от дължимите данъци. Нямам нищо против хората да насочват парите за социална справедливост. Въпросът е дали трябва да се купуват нездравословни храни и не е ли това „лош сигнал“ към бизнеса, който ги произвежда. Тези храни иначе биха залежавали. Получава се нещо като субсидия за нездравословното хранене. Не е ли по-добре да се подпомагат и от държавата, и от спомосъществувателите производителите на полезни и вкусни храни. Опитваме се да направим междуведомствена комисия, която да отчита не само постъпилите средства, предназначени за благотворителност, но и съветите на медиците, откритията на учените и истинските нужди на всяко домакинство. Дори съвсем бедните сега често получават храни, които не са им нужни и ги изхвърлят, а им липсват важни съставки от здравословното меню. Специално място искаме да отделим на болните социално слаби хора, които спазват определени диети. Сегашната уравниловка за никого не е от полза. Столовите за бедни не са кошчета за непотребни продукти. Такъв подход е твърде скъп за обществото. Последствията плащаме всички“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00