Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Хасково финансира процедури за двойки с репродуктивни проблеми

През 2021 година са отпуснати 100 хиляди лева за 23 двойки

Снимка: БГНЕС

През 2021 година Община Хасково отдели 100 хиляди лева за финансиране на процедури за двойки с репродуктивни проблеми. По програмата „Ин витро и Ин виво“ са кандидатствали 23 двойки и предвидената сума е разделена по равно за всички. 

"Програмата е стартирала през 2013 година като досега над 20 бебета са проплакали и са зарадвали своите родители", каза за БНР заместник-кметът на Община Хасково Мария Вълчева.

Една от щастливите майки, която роди благодарение на финансовата помощ от Община Хасково коментира за "Хоризонт":

"Моето дете е чакано много години и аз искам да изкажа огромна благодарност на Община Хасково за оказаната материална помощ, за да се сбъдне моята съкровена мечта да стана майка. Ако ги нямаше тези средства, които ми отпуснаха от Община Хасково, нямаше да имам възможност да направя необходимите процедури, които са доста скъпи". 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

През 2021 година в "Майчин дом" в София са се родили 3160 бебета, а през 2020 лекарите в болницата са помогнали за раждането на 3500 бебета.

Повече от 145 хиляди двойки в България чакат своето Коледно чудо за дете. Неотлъчно в трудния път до тях са доброволците от фондация „Искам бебе“, които им помагат с подкрепа – финансова и морална.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света , открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата..

публикувано на 09.10.24 в 11:05