"Процесът на обучение започва от третия ден на новороденото бебе и приключва на около 2 - 2 години и половина от възрастта му. Първите 12 месеца то прекарва в приемно семейство. В момента имаме процедура за раздаване на бебета в приемни семейства", каза за БНР Албена Алексиева, учредител и председател на Фондация "Очи на четири лапи".
Фондацията осигурява всичко необходимо на приемните семейства за отглеждане на кучетата - храна, ветеринарни грижи, аксесоари. Приемните семейства трябва да са от София.
"Освен кучета водачи ние от пет години подготвяме и кучета асистенти за хора с двигателни увреждания, за хора на количка. Отглеждаме и кучета за хора с диабет - кучета, които сигнализират от 5 до 10 минути преди началото на хипогликемичната криза, дават сигнал, че пада захарта и с ранна сигнализация те предотвратяват много опасни, животозастрашаващи състояния при диабетици, при хората, които имат диабет и чести хипогликемични кризи. Най-големият кошмар е хипогликемичната кома, до която понякога се стига много бързо".
Кучетата за аутизъм - това са кучета, които помагат на деца и младежи да намерят котва в своя труден, объркан, емоционален свят.
"С всяко куче работи професионален инструктор, който е завършил специално обучени за работа и подготовка на кучета за слепи хора", допълни за предаването "Рано в неделя" Алексиева.
Програмата за социализация на бъдещи кучета водачи се осъществява изцяло на доброволни начала. Приемните семейства имат нелеката задача да отгледат едно здраво, възпитано и щастливо куче, което няма страх от интензивната градска среда, безпроблемно пътува във всякакъв вид транспорт и е водимо и управляемо. През целият период, докато кучето е в приемното семейство, се провеждат ежеседмични тренировки по послушание и социализационни мероприятия на различни места в София.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
От Балчик ви срещаме със забележителен човек, с когото да водиш разговор е като да вдишваш дълбоко планинския въздух или пък да се носиш свободно по повърхността на водата. Това е Стефан Цанев, дни след като писателят, поет и драматург навърши своите 89 години. Стиховете му са преведени на всички езици, постановките му са представяни на сцената на..
Мирослав Михайлов е млад предприемач . Работи в сферата на туризма и пише докторантура по регионално развитие в Университета за национално и световно стопанство в София. Как започна да развиваш бизнес в Северна Гърция. Каква е твоята връзка с южната ни съседка? "Калиспера, много благодаря за поканата и за това предизвикателство...
Повече бебета се родиха от началото на годината в столичната АГ болница „Шейново“, в сравнение с миналата година. Столичната община е отпуснала средства за нова апаратура на болницата. Купени са две операционни маси от висок клас, удобни за работа на лекарите и за пациентите, разказа директорът д-р Румен Велев. Изцяло променят начина на водене..
Десетки деца със специални потребности и техните родители ще спортуват, ще общуват и ще се забавляват в спортната база на Националната спортна академия в Несебър през следващите седем дни. Всички те ще участват в летен лагер, който се организира за четвърти път от столичните спортни клубове „БГ спорт за всички“ и „СОП Спорт Самбо за развитие“...
Село Сомовит се намира в община Гулянци, област Плевен. То е единственото населено място, до което може да се стигне по вода, защото се намира на река Дунав. В празничния за селото 30 август, смелчаци отново преплуваха Дунав, състоя се и състезанието за най-малките риболовци. 15-годишната Ива-Мария, ученичка от Плевен и тази година..
Егейско море е все по-предпочитано място от българите не само за туризъм и лятна почивка, но и за развиване на бизнес. Крайморското селище Неа Перамос, разположено на 20 километра от град Кавала, е едно от онези спокойни и красиви места, което вече се превърна в предпочитано място отдих за много българи. Сънародничката ни Ваня Гергова е..
В Пазарджишката галерия "Георги Машев“ предстои представянето на изложбата на художника Константин Анастасов "Дневник от морето“ . Това е 17-тото издание на поредицата морски сюжети , които традиционно Константин Анастасов представя на своята публика. Тази година изложбата е със заглавие "Синьо“ . Според художника името не е избрано случайно, тъй..
Нямам никакво намерение да подавам оставка, защото няма никакво основание. Това заяви пред БНР Атанас Зафиров, вицепремиер и председател на БСП, след..
Лекар специализант по анестезиология с месечно възнаграждение в размер на 5 хиляди лева – за тази позиция, обявена от областната болница в Габрово, няма..
Има 6 цистерни по тон1 ние сме 3800 души в Брезник, свършва бързо – за час, хората се карат, има опашки. Така кризисната ситуация в града д-р..