Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма дефиниции за трудова злополука при дистанционна работа от вкъщи

След началото на пандемията ГИТ отчита увеличаване на сигналите за надомна работа

Снимка: Ройтерс
Главната инспекция по труда тръгва на проверки дали се спазва трудовото законодателство за работа от разстояние. За сега ще се правят проверки по сигнали, каза през комисията по електронно управление в Народното събрание директорът на ГИТ Елена Аврамова. Работодателите ще попълват електронно въпросници за условията на труд.

Серия от казуси представиха пред Инспекцията по труда депутати от комисията по електронно управление. Учители водят дистанционно обучение, без да имат условия за качествен процес. Няма ясна защита от санкции, ако дистанционният работник загуби не по негова вина връзка с офиса. Не са уредени въпросите с това да си постоянно „на разположение“. Няма дефиниции за трудова злополука на работното място от вкъщи. Затова проверки трябва да има, стана ясно от думите на шефът на ГИТ Елена Аврамова. Но и тя успокои, че проверките ще са само на работодатели, срещу които има подадени сигнали. И, за сега, само с попълване на онлайн.

"Всеки работещ от разстояние може и има субективно право да изиска от Инспекцията по труда да бъдат проверени условията, при които той работи. Нямаме за цел за плашим работниците, да ги притесняваме по домовете. Можем да се уверим в едни или други твърдения на работника или работодателя само и единствено, ако придобием непосредствени впечатления. Ще изискваме и документи от всякакъв аспект от работодателя. Ако тези документи не са достатъчни и работникът сигнализира каже  - не, това не е вярно, тогава ние трябва да се убедим в това обстоятелство", коментира Елена Аврамова.

Действащото законодателство е с детайлно развита правна уредба, която е синхронизирана с европейското законодателство, казва още Елена Аврамова. С други думи - законът е добър. След началото на пандемията ГИТ отчита увеличаване на сигналите за надомна работа. За 2020-та е имало 11 сигнала и 27 запитвания. През 2021- сигналите са 27 и 48 запитвания. Без да уточнява период, Елена Аврамова посочва, че има 20 констатирани нарушения. Най-често се сигнализира за проблеми с работното време, почивките, заплащане на извънреден труд, работа в събота и неделя, недеклариран труд. Заместник-министърът на труда Иван Кръстев каза, че трудовите инспектори правят тази кампания като превантивна мярка. Физическият контрол е бил насочен към спазването на трудовото законодателство в сектори с повишен трудов травматизъм и хронични заболявания - строителство, транспорт, тежка химия. Тоест, сектори, които не са свързани с дистанционния труд. Затова готвените въпросници, според Иван Кръстев, биха свършили работа.

"Ако предоставеното от работодателя оборудване гръмне в ръцете ми, тогава мога да претендирам за трудова злополука, защото то е било неизправно, аз съм некомпетентен да го поддържам, няма как да го диагностицирам". 

Превантивната кампания за проверка на работата от вкъщи ще започне. Инспекцията по труда не каза кога. А дали ще се търсят законодателни механизми за компенсация, ако при работата от вкъщи, работникът използва личен интернет, ток или компютър? „Подобни случаи могат да бъдат уговаряни и с работодателя“, допусна заместник-министърът на труда Иван Кръстев.

"Такива механизми за компенсация няма. Те могат да бъдат уредени".

Към момента депутатите сигнализираха, че учители са се оплакали от проблеми при дистанционната работа. Но от Инспекцията по труда твърдят, че конкретни оплаквания на учители не са получавали. Кампанията няма да прави разлика между държавен и частен работодател, заявиха от ГИТ. От отговорите на институцията стана ясно, че всеки случай на трудова травма, докато сте на дистанционна работа от вкъщи, е специфичен. При злополука трябва да има вътрешна проверка, преди да се иска помощта на властите. Санкциите, при спиране на връзката с офиса от вкъщи не могат да включват удръжка от заплатата. „Удръжки от възнаграждението се правят единствено със съгласието на работника“, припомниха от трудовата инспекция. Ако решим да шмекеруваме, че нямаме връзка с офиса, тоест интернет, тогава ГИТ няма как да се намеси.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40