Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За старото и новото лице на Дом „Младост“ във Варна

Ще се запази ли социално-здравната функция на емблематичния обект и защо местни жители протестират

Снимка: Илияна Асенова/Фейсбук

В 12 часа пред сградата на Регионалната инспекция за опазване на околната среда във Варна започва протест в защита на емблематичния за Варна дом „Младост“, където поколения варненци са се научили да плуват, а други са се лекували в басейна с минерална вода с температура 47 градуса. 

След приватизация и промяна на подробния устройствен план теренът вече е частен и предстои да се реализира проект на инвеститор, който включва и жилищни сгради. ПУП е променен през 2006 г. След няколко провалени опита за закупуване на терена сега се твърди, че е закупен от чуждестранен инвеститор. Наскоро беше представен амбициозен проект за бъдещата визия на мястото.

Налице е безстопанственост, при която Дом „Младост“ не се съхранява като социален и здравен център, а е оставен да се разруши, коментира Николай Танчев, който е сред организаторите на протеста. Целта според него е обектът да се усвои като място за високо строителство.

Собственикът вкарва тежка техника на терена и тръгва допълнително да разбива Дом „Младост“, позовавайки се на решение на общината от ноември 2021 година, допълва Танчев.

„Без експертизи, без допитване до общественото мнение.“

Представители на Сдружението „Да спасим Дом „Младост“ са обжалвали визата за проектиране, както и заповедта за събарянето на обекта.

„Ще има програми за деца в неравностойно положение“, уточнява арх. Красимира Костова, която подготвя проекта за новата визия на пространството. По думите ѝ се предвижда жилищна зона, като височината на блоковете ще бъде от 8 до 12 етажа. Планира се и изграждането на градски плаж.

Предвиждат се общо 5 басейна.“

Местни жители не са очаровани от проекта, по който все още се работи.

Според Ана Георгиева, която е работила в Дом „Младост“, високото застрояване ще засенчи долните етажи на близките блокове.

„Най-вероятно цените ще са доста високи и живущите в квартала няма да могат да го посещават, както беше посещението преди“, смята Георгиева за бъдещия комплекс с басейни.

„От предприятията се даваха карти, които се ползваха, с намаления, от работещите“, спомня си тя.

Проектът не е лош. Единствено ме притеснява тази част, че ще има жилища“, коментира друг жител на квартала - Михаил Иванов. Според него не е ясно как точно ще се съвместяват обществената част и частната, жилищна част.

Главният архитект на общината Виктор Бузев обещава да разреши строеж „единствено и само при запазване на основните функции, които са били в Дом „Младост“.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

Снимки: Илияна Асенова/Фейсбук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53